Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Новим енергетским трендовима бришемо границе

Објављено: 27.05.2022. 14:00 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

 Обезбијеђивање довољних количина електричне енергије на економски, енергетски и еколошки прихватљив начин, односно постизање компромиса између економије и екологије постао је циљ сваке државе, као и глобани циљ на свјетском нивоу, 

поручио је потпредсједник Владе за регионални развој и министар капиталних инвестиција мр Ервин Ибрахимовић у поздравном обраћању на отварању симпозијума Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) НЕТ 2022, који се одржава у Будви.

Потпредсједник Ибрахимовић је нагласио да је Црна Гора, своје опредјељење за заједничку борбу против климатских промјена, исказала потписивањем Париског споразума у априлу 2016. године, као и његовом ратификацијом 2017. године.

Неопходно је дефинисати савремене путеве одрживог развоја који ће водити ка будућности у којој ће становништво наше планете имати бољи животни стандард, уз очување еко система и природних ресурса. То значи да владе свих држава треба да дефинишу и имплементирају нове и одрживе политике, стратегије и планове који се односе на производњу, пренос, дистрибуцију и коришћење електричне енергије, а који ће бити усклађени са плановима заштите животне средине и борбе против климатских промјена,

рекао је Ибрахимовић додајући  да се Црна Гора на тај начин обавезала да доприноси смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште на глобалном нивоу. Према ревидираном националном утврђеном доприносу Црне Горе, који је одређен у складу са Париским споразумом, циљ је да се емисија гасова са ефектом стаклене баште у Црној Гори смањи 35 одсто до 2030. године.

Оцијенио је такође да су унапређење регионалне сарадње и чланство у ЕУ од кључног значаја за јачање политичке стабилности и енергетске безбједности и економског просперитета нашег региона.

Отварајући еминентни скуп, предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Милутин Ђукановић осврнуо се на чињеницу да ће у раду овог дводневног догађаја учешће узети представници компанија, организација, институција из области енергетике од Беча до Скопља. “Најугледнија имена енергетике и области финансија. Потрудили смо се да на овом скупу организујемо четири панела и двије презентације“, навео је Ђукановић и додао да је на овим скуповима од непроцијењивог значаја међусобно дружење на маргинама, оцјењујући да ће ти разговори допринијети да се учесници боље повежу, разумију и на крају остваре боље резултате.

U Budvi otvoren simpozijum EPCG NET 2022

Присутне такође поздравио и пожелио успјешан рад потпредсједник Владе за економски систем Владимир Јоковић који је рекао је да питање све снажнијег усмјерења Црне Горе ка коришћењу свих обновљивих извора енергије интерес државе.

У Црној Гори имамо најаву да се креће са пројектом СОЛАРИ 300+ и 500+. То је велики, иновативни пројекат у Црној Гори. Њиме се усмјеравамо ка производњи зелене енергије и у исто вријеме стварамо прилику да запошљавамо већи број људи, па тако утичемо и на повећање стопе незапослености,

казао је Јоковић. У основи су, како је додао, четири приоритета. „Производња енергије, да штитимо животну средину, запошљавамо људе и развијамо економију. Без поузданог приступа енергији тешко да држава може имати трајан одрживи економски развој који настојимо да остваримо“, поручио је Јоковић.

U Budvi otvoren simpozijum EPCG NET 2022

У уводном дијелу програма учеснике су поздравили и Предсједник Савеза енергетичара, проф. др Никола Рајаковић и извршни дирецтор ЕПЦГ Никола Ровчанин.

Енергетика била дуго година најважнија, али ми се сад чини да је „убједљиво најважнија“ истакао је Рајаковић и додао  да рјешења која се морају тражити захтијевају велику стручност, знање и способност и предвиђања. У енергетској транзицији нема готових одговора, потребно је  да се прилагоиђавамо оклоностима и да налазимо рјешења,

навео је Рајаковић.

Ровчанин се осврнуо на тешку, али веома успјешну пословну годину „Испред нас су бројни изазови са којима ћемо се суочити прије свега озбиљном Стратегијом, брзим инвестирањем у потенцијале обновљивих извора енергије, али и модернизацијом постојећих капацитета и прилагођавањем стандардима Европске уније (ЕУ)“ рекао је Ровчанин.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?