- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - ИПАРД програм Подршка инвестицијама у прераду на газдинствима кр...
Подршка инвестицијама у прераду на газдинствима кроз нови ИПАРД Јавни позив представљена у још четири општине
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде данас је завршило инфо кампању о Агробуџету за 2024. годину и јавном позиву кроз подмјеру 7.2 „Подршка инвестицијама за прераду на газдинству“.
Поред мјера Агробужета за 2024. годину, пољопривредни произвођачи са територије општина Херцег Нови, Плужине, Даниловград и Никшић имали су прилику да чују и нешто више о праву на добијање средстава подршке кроз подмјеру 7.2., коју могу остварити корисници који најкасније до коначне исплате средстава подршке имају објекат регистрован у Централном регистру регистрованих објеката сходно важећем Закону о безбједности хране са производњом и то у сектору прераде млијека, воћа, поврћа, житарица, ароматичног и љековитог биља, узгој печурака, производње вина, прераде маслина и рибарства и аквакултуре.
Произвођачи су исказали интересовање о критеријумима које подносилац мора испуњавати у погледу стручне оспособљености приликом подношења захтјева, гдје је појашњено да потенцијални корисници овог јавног позива за подршку примарној производњи морају имати најмање три године искуства у пољопривредној производњи, преради или услугама везаним за пољопривреду; имати најмање завршен ИВ1 ниво националног оквира квалификација или завршену обуку из сектора за који је поднешен захтјев за додјелу подршке у трајању од најмање 50 часова.
Такође, истакнуто је да се прихватљиви трошкови кроз Мјеру 7, подмјеру 7.2. крећу од 10.000 еура до 30.000 еура и за исте може се аплицирати у периоду од 60 дана од момента објаве овог јавног позива.
Износ подршке је до 60% од укупно прихватљивих трошкова по пројекту. Може се повећати до 70% за инвестиције реализоване од стране младих пољопривредника и/или сертификованих органских пољопривредника и колективне инвестиције. Додатних 10% може се додијелити за инвестиције повезане са управљањем отпадом и отпадним водама, обновљивим изворима енергије. За наведене врсте инвестиција, максимални интензитет подршке не може бити већи од 75%.
Инвестиције које се односе на изградњу нових објеката прихватљиве су само ако корисник, поред изградње нових објеката, реализује инвестицију у обновљиве изворе енергије.
Представници министарства позвали су присутне да искористе искуства од претходних реализованих ИПАРД јавних позива који су добра основа за припрему пољопривредних произвођача који раније нијесу успјели да испуне услове. Свима њима сугестија је да у догледно вријеме почну да припремају пројекте и почну спремати потребну документацију, како би се успјешно пријавили и уговорили подршку.
Обрасци и све додатне информације након објаве Јавог позива могу преузети са интернет страница Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, са интернет странице која је успостављена посебно за ИПАРД програм – www.гов.ме/ипард и у канцеларијама Дирекција за савјетодавне послове у области сточарства и у биљној производњи