- Влада Црне Горе
Министарство туризма Обиљежен Свјетски дан шума: Иновацијама и сарадњом...
Обиљежен Свјетски дан шума: Иновацијама и сарадњом до очувања шумског богатства Црне Горе
Обиљежен Свјетски дан шума
Иновацијама и сарадњом до очувања шумског богатства Црне Горе
21.03. Данас је у Подгорици, у просторијама Европске куће, одржана панел дискусија поводом Свјетског дана шума, који се на иницијативу Уједињених нација традиционално обиљежава 21. марта сваке године, у циљу прославе и подизања свијести о значају свих врста шума.
Шумски екосистеми пружају кључне и разноврсне услуге и вриједности људском друштву, примарно представљајући станиште за велики број биљних и животињских врста; кроз складиштење угљеника из атмосфере; спречавају деградацију земљишта и смањују ризике од природних катастрофа; представљају локалитете од вриједности у различитим културним и друштвеним контекстима, те доприносе економском развоју кроз обезбјеђивање хране, влакана, дрвета и других шумских производа.
Министар туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Владимир Мартиновић истакао је да су шуме највеће богатство Црне Горе, додајући да “побољшањем статуса шума кроз заједничко дјеловање, утичемо на повећање понора емисија CO2, док се истовремено постижу и други позитивни ефекти, као што су очување биодиверзитета, побољшање квалитета ваздуха, те спречавање ерозије земљишта.”
Мартиновић се осврнуо на значај активности које се реализују у оквиру GEF7 пројекта, а у том контексту консултанти Менсура Нухоџић Ферлин и Славиша Лучић, представили су Извјештај о недрвним шумским производима који је припремљен кроз GEF7 пројекат.
Представници Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства говорили су о новинама које ће донијети нови Закон о шумама, те подсјетили да је приоритет заустављање процеса деградације шума и контрола пријетњи по шумске екосистеме.
“У циљу очувања шума установљен је концепт одрживог газдовања шумама, који подразумијева управљање шумама на начин да се очува биодиверзитет, а продуктивност, виталност и потенцијал шума буде на нивоу којим се задовољавају еколошке, економске и социјалне потребе и данашње и будућих генерација, а да се притом не угрозе или оштете неки други екосистеми”, казао је Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, Владимир Јоковић.
Подсјећамо, Министарство туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера је недавно реализовало активности усмјерене на успостављање званичне сарадње са ЈП Национални паркови у циљу набавке иновативне опреме за дигитализацију мониторинга шумских подручја, те потписало Меморандум о сарадњи са Савезом извиђача Црне Горе у циљу укључивања младих, како у обуке и подизање свијести о значају чувања биодиверзитета, тако и у постављање и контролу употребе наведене опреме.