- Влада Црне Горе
Министарство туризма Потписан уговор о пословној сарадњи у циљу имплеме...
Потписан уговор о пословној сарадњи у циљу имплементације пројекта ГЕФ 7
(15. фебруар 2024.) Данас је у Подгорици потписан уговор о пословној сарадњи између Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства, те Еко Фонда, у циљу имплементације пројекта “Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање заштите кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори”, тзв. ГЕФ 7 пројекта.
“Циљ овог конкретног уговора је увођење нових технологија и тестирање приступа и рјешења којима желимо унаприједити квалитет рада и резултате у области управљања природним ресурсима и заштите животне средине. Од велике важности је координисан приступ сектора и остваривање синергијског ефекта у циљу заштите и побољшаног управљања”, казао је министар туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Владимир Мартиновић.
Он је додао да се нове технологије могу искористити као важна алатка у потребним унапређењима, које грађани очекују.
“Идентификовали смо као добро рјешење фокус на пројекат којим ће се урадити набавка опреме - великог и малог дрона, рачунара и лиценци, а која ће обезбиједити успостављање јединице за контролу квалитета на терену у оквиру Директората за плаћања у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде”, саопштио је Мартиновић.
Испред МПВШ обратио се министар Владимир Јоковић, који је истакао да ова сарадња јасно показује посвећеност институција даљем развоју и синергији између пољопривреде и екологије.
“У правцу постизања циљева одрживог развоја, сарадња између ресора и подршка међународних партнера игра кључну улогу. Нарочито нас радује што је препозната потреба за набавком одговарајућих система и опреме за потребе ресора пољопривреде, шумарства и водопривреде. Овим кораком усмјерени смо на смањење оперативних трошкова, унапређење система контроле, повећања капацитета за покривање ширег територија и повећање транспарентности у раду”, казао је Јоковић.
Извршни директор Еко фонда, Драшко Бољевић казао је да “поред процјене капацитета Еко-фонда за спровођење једне изузетно важне активности кроз ГЕФ 7 пројекат, коју ћемо реализовати у другој половини године, а која се односи на реализацију грант шеме од око 500.000 еура, бенефит набавке који ће проистећи потписивањем овог Уговора огледају се управо у кориштењу иновативних приступа и технологија, којима ће се унаприједити квалитет рада, али и доћи до прецизних резултата у области управљања природним ресурсима, а све у циљу заштите животне средине.”
Он је додао да само координисана, међуинституционална сарадња пружа синергијски ефекат који је потребан у рјешавању изазова са којима се као друштво суочавамо.
Подсјећамо, активности у оквиру ГЕФ 7 пројекта започете су у марту 2023., а трајаће до марта 2027. Ријеч је о пројекту вриједном 3,2 милиона УСД који представља један од првих пројеката који се спроводи до националном моделу имплементације, што значи да је за реализацију задужено Министарство туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, али по правилима УН-а. Фокус пројекта су два основна циља - јачање капацитета за заштиту важног и/или осјетљивог биодиверзитета у кључним подручјима биодиверзитета (КБА) односно јачање капацитета постојец́их и новоуспостављених националних заштиц́ених подручја како би се боље одговорило на кључне пријетње глобално значајном биодиверзитету; те интегрисање питања биодиверзитета у секторске политике и праксе, првенствено у секторе туризма, шумарства и пољопривреде.