Образовање за одрживи развој

Образовање за одрживи развој (ESD) у најширем смислу, јесте образовање за друштвени развој и просперитет. ESD додирује сваки аспект образовања укључујући планирање, развој политика, имплементацију програма, финансије, курикулум, наставу, учење, оцјењивање и администрирање. ESD има за циљ да обезбиједи кохерентну интеракцију између образовања, јавне свијести и обуке у циљу стварања одрживе будућности и спроводи програме који су локално релевантни, културолошки одговарајући и који уважавају локалне, еколошке, економске и друштвене услове.

Концепт образовања за одрживи развој је до 2013. године у постојећем  курикулуму био заступљен искључиво кроз обавезне и изборне наставне предмете, обавезне изборне садржаје и ваннаставне активности. 

Како би се преорјентисали и имплементирали чвршћи модели образовања за одрживи развој, за предшколско образовање и васпитање, основно образовање и васпитање и средње образовање, дефинисане су међупредметне теме које доприносе интегративном приступу општег образовања, и у већој мјери повезују садржаје појединих предмета и предметних области, што води ка развијању кључних компетенција ученика. 

Дефинисано је осам међупредметних тема сагласно црногорским приоритетима, традицији и опредјелјенјима, уз пуно уважавање међународних стратешких документа на пољу образовања за одрживи развој. Међупредметне теме су усвојене од стране Националног савјета за образовање и сви наставници су у обавези да их имплементирају.

Међупредметне теме за основну школу и за гимназије су:

1.    Климатске промјене (Глобално загријавање као посљедица емисије гасова стаклене баште; Прилагодјаванје климатским промјенама)

2.    Зелена економија (Безбједност хране, исхрана и одржива пољопривреда; Шуме; Сектор енергетике; Технологија; Туризам,)

3.    Заштита животне средине (Отпад; Управљање хемикалијама; Загадјење од буке; Ваздух; Киселе кише; Вода; Природно обнављање и заштита животне средине (еко-ремедијација))

4.    Одрживи градови и насеља (Вредновање и планирање простора; Рурални обрасци живљења; Одрживи саобраћај; Принципи дјеловања у ванредним ситуацијма)

5.    Биодиверзитет (Биолошки диверзитет (генетски диверзитет, диверзитет/разноврсност врста, диверзитет/разноврсност екосистема); Дезертификација, деградација земљишта; Планине, шуме, пећине, канјони, агро-биодиверзитет; Континентални водени екосистеми; Приобална подручја и морска станишта; Заштита биодиверзитета)

6.    Здравствено васпитање  

7.    Образовање о људским правима (Друштвено, градјанско, мултикултурално образовање и мировно образовање; Равноправност родова; Европске интеграције (ЕУ); Потрошачко образовање)

8.    Предузетнично учење

Послије дефинисања оквирног документа урађен је Водич за наставнике Образовање за одрживи развој - међупредметна област у предметним програмима који је, такође, усвојен од стране Националног савјета за образовање.

Полазећи од међународне праксе, а у складу са темељним принципима и опредјелјенјима у предшколском образовању и васпитању у Црној Гори, теме образовања за одрживи развој интегрално су имплементиране кроз све активности у Програму за подручја активности у предшколском васпитању и образовању за дјецу узраста од 3 до 6 година.

Повезивање знања, вјештина и вриједности кроз теме као што су: Здрави стилови живота, Безбједност, Брига за друге, Животна средина и Основни економски принципи, преко активности учења у примарном програму пружа могућности за креативну примјену и прилагодљив је контексту у којем предшколске установе егзистирају. Имплементација области образовања за одрживи развој предвиђена је за сву дјецу која похађају предшколске установе кроз сва подручја активности.

Након усвајања програма од стране Националног савјета урађен је водич за наставнике Методолошко упутство за имплементацију програма "Образовање за одрживи развој у оквиру подручја активности у предшколском васпитању и образовању (од 3 до 6 година)"

Такође, реализована је обука за 20% наставника за интегрисање међупредметних тема на свим нивоима образовања и за руководиоце образовно-васпитних установа.

Међународни програм Еко-школе се у Црној Гори спроводи од 2016. године и до сада је у њега укључено 95 образовно-васпитних установа, од којих је 41 испунила све критеријуме и стекла међународно признање Еко школа.

Документа

Образовање за одрживи развој у оквиру подручја активности у предшколском васпитању и образовању
Образовање за одрживи развој у оквиру подручја активности у предшколском васпитању и образовању
Методолошко упутство за имплементацију програма „Образовање за одрживи развој у оквиру подручја активности у предшколском васпитању и образовању“ (од 3 до 6 година).
Верзија 1.0 Објављено: 31.01.2023. 10:16
Преузми pdf 2 MB
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?