Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Образовање за одрживи развој – холистички приступ

Објављено: 13.03.2023. 14:44 Аутор: Завод за школство

Фондација за заштиту животне средине „Мухамед ВИ“ била је домаћин састанака националних оператера за спровођење образовних програма Међународне фондације за заштиту животне средине (FEE).

Састанак за образовне програме Еко школе, Образовање о шумама и Млади екорепортери одржан је у Рабату од 6. до 8. марта.

Првог дана конференције, након уводног обраћања домаћина, представника Управног одбора и Фондације за животну средину, представљени су резултати спровођења образовања за одрживи развој у Мароку. Том приликом су презентована и достигнућа сва три програма Међународне фондације на глобалном нивоу, као и препоруке о будућем статусу ових програма.

Директор Фондације за животну средину Daniel Schaffer, представио је резултате спровођења GAIA 20:30 стратегије у односу на сва три стратешка циља: климатске промјене, губитак биодиверзитета и смањење загађење животне средине.

Радом у радним групама дефинисане су мјере за повезивање ова три образовна програма, као и модалитети за веће интегрисање циљева одрживог развоја кроз спровођење ових програма.

Са великом пажњом разматрана су питања која се односе на модалитете и идентификовање мјера за развој акционог плана FEE за повец́ање видљивости UNESCO-овог програма Озелењавање образовања кроз Образовно партнерство са UNESCO-ом у складу са образовним изазовима и изазовима УН Декаде о рестаурацији екосистема.

Након пленарних предавања и рада у радним групама, предложене су активности које је могуће спровести кроз образовне програме, а за унапређења стратешког циља 2 GAIA 20:30 стратегије „Заштита биодиверзитета и УН Декаде о рестаурацији екосистема“.

Посебна пажња је била посвећена укључивању универзитета у спровођење програма Еко-школе. Након пленарних излагања, презентовани су примјери добре праксе из различитих држава.

Трећег дана су учесници посјетили образовно-васпитне институције у Рабату. Након посјета разговарало се о начинима прикупљања података о спровођењу образовних програма и ПР стратегијама FEE.

У наставку су организовани радни састанци за сва три програма понаособ.

Састанку је присуствовала Невена Чабрило, национална координаторка за спровођење међународног програма Еко школе у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?