Образовање за одрживи развој: Конференција „Циркуларна економија у Еко-школама“

01. новембра 2023. године одржана је конференција на тему „Циркулрана економије у Еко-школама“ у организацији Завода за школство Црне Горе, као дио активности Међународног програма Еко-школе. Пројекат циркуларне економије у Еко-школама покренут је са циљем подизања свијести код дјеце у васпитно-образовним институцијама о важности циркуларне економије и њене повезаности са глобалним Циљевима одрживог развоја, укључујући борбу против климатских промјена, очување биодиверзитета и смањење загађења животне средине.

Програм Еко-школе (Еко школе - Завод за школство) покренут је 2016. године у Црној Гори је дио Међународног програма Еко-школе који је развила Фондација за образовање о животној средини (ФЕЕ), чији је придружени члан Завод за школство Црне Горе. Овај програм је одговор на потребу да се дјеца и млади укључе у еколошке пројекте. Школе укључене у овај програм кроз акредитацију стичу сертификат Еко-школе, што се обиљежава додјељивањем Зелене заставе. До данас, процес акредитације је успешно прошло 47 образовно-васпитних установа Црне Горе, док су у фази пилотирања још њих 50, што говори о великом интересу и посвећености школа одрживом развоју.

Руководитељка Канцеларије за опдрживи развој Генералног секретаријата Владе Црне Горе и секретарка Националног савјета за одрживи развој, Анета Канкараш од 2016. године стална је чланица Радне групе за имплементацију програма Еко-школе, која врши акредитацију и реакредитацију школа за стицање сертификата Еко-школе.

Током Конференције, говорећи о програму Еко-школа, руководитељка Канцеларије, Анета Канкараш истакла је важност образовања за одрживи развој као пута за постизање економског, друштвеног и еколошког развоја земље. Међународни програм Еко-школа важна је карика у том процесу, истакла је. Образовање, како је казала, помаже да се стекну знања и развију ставови и вриједности која ће нашем друштву омогућити да напредује - али не на уштрб неконтролисане употребе природних ресурса. Заступљеност одрживог развоја у образовним садржајима буди оптимизам јер се образују генерације дјеце и младих које ће као будући доносиоци одлука развој друштва базирати на принципима одрживог развоја.

Eko-škole

Образовање за одрживи развој представља кључни дугорочни концепт у нашем образовном систему, те је високо постављен приоритет Завода за школство, саопштила је директорица ове институције Ирена Павловић. Она је истакла да овај програм мотивише дјецу и младе да преузму активну улогу у заштити животне средине због чега се захвалила Њемачком друштву за међународну сарадњу (GIZ) и Амбасади Савезне Републике Њемачке у Подгорици на препознавању важности имплементације овог програма и снажној подршци коју су пружили у унапређењу квалитета спровођења пројекта.

Амбасадор Савезне републике Њемачке у Црној Гори Петер Фелтен, истакао је потребу за промјеном парадигме у односу према ограниченим ресурсима наше планете која може бити успјешна само ако се већ у најранијем узрасту развије свијест о одговорном поступању према околини. Амбасада Њемачке је у том правцу  финансирала набавку микро-рециклирајућих уређаја и 3Д штампача, који служе ученицима/ама да кроз игру науче да су многе ствари које посматрамо као отпад заправо вриједне сировине које се могу поновно користити.

На конференцији су подијељене награде Зелена застава и сертификат о стицању статуса међународне Еко-школе установама које су успјешно прошле процес акредитације у 2023. години. Награде су добиле приватне предшколске установе „Коцкица”,„Маша”,„Чарли Чаплин” из Подгорице и „Светионик” из Бара као и јавне предшколске установе „Ђина Врбица” и “Драган Радуловић” те основна школа „Вук Караџић” из Подгорице.

Признање за изузетна постигнућа током пилотирања програма Еко-школе додијељено је ЈУ ОШ “Вук Караџић” из Подгорице. Подијељена су и специјална признања за континуирано спровођење програма Еко-школе као и признања појединцима за  за допринос у спровођењу овог програма.

Пререзентацију о резултатима пројекта „Циркуларна економија у Еко-школама“ имале су школе „Вук Караџић” из Подгорице, Гимназија „Петар И Петровић Његош” из Даниловграда, основне школе „Радоје Чизмовић”, Никшић и „Кекец, Сутоморе, Бар.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?