- Влада Црне Горе
Очување енергетске независности је мјера истинског...
Очување енергетске независности је мјера истинског патриотизма
Алекса Бечић, потпредсједник Владе за безбједност, унутрашњу политику, европске и вањске послове, сусрео се са сталном представницом UNDP-а, Екатерином Паникловом.
Потпредсједник Бечић је исказао захвалност на досадашњем позитивном приступу и подршци UNDP-а, констатујући значај сарадње у остваривању заједничких циљева којем је свједочио кроз реализацију бројних заједничких пројеката и као предсједник црногорског Парламента.
Паниклова је честитала потпредсједнику Бечићу на именовању, изражавајући увјерење да ће његово богато искуство у вођењу црногорског Парламента и политичке партије послужити као чврст темељ за суочавање са новим изазовима.
Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе до 2030. године била је фокус разговора, а Паниклова је, у том контексту, посебан акценат ставила на питање заштите животне средине, зелену агенду, праведну транзицију и климатске промјене.
Климатске промјене представљају пријетњу за безбједност људи, људска права и јавне финансије и приступ рјешавању ових питања захтијева координисане напоре и допринос кључних ресора у Влади, поручила је Паниклова.
Надовезавши се на њене ријечи, потпредсједник је истакао важност подизања свијести о значају одрживог развоја и заштите животне средине, јер управо од односа друштва према овим питањима зависи будућност човјечанства. Осим тога, указао је на значај енергетске независности Црне Горе, посебно у свјетлу великих енергетских изазова којима су многе земље биле изложене у претходном периоду након руске агресије у Украјини.
Свјесни смо значаја очувања енергетске независности Црне Горе, валоризације енергетског потенцијала и развијања обновљивих извора енергије, чему свједочи и велики инвестициони бум у енергетском сектору након толико година и деценија стаганције, а одлучност у рјешавању питања одрживог развоја како бисмо остварили напредак ка ЕУ неће изостати. То није само питање било ког процеса већ питање наше будућности, јер истински патриотизам јесте мјера нашег односа према нашим ријекама, шумама, обалама, мору, питкој води, валоризацији соларних, вјетро и хидро потенцијала, јер су то питања од којих зависи будућност човјечантсва и питања гдје нам је потребан тимски рад, заједништво и снажно партнерство са грађанима, закључио је потпредсједник Бечић.
Паниклова је истакла да програмски оквир сарадње између UNDP-а и Црне Горе за период 2023-2027. представља чврст темељ за наставак успјешне сарадње.
Наш заједнички фокус ће у наредном периоду бити на дигитализацији и реформи јавне управе, јачању отпорности друштва, социјалној кохезији, социјалној заштити, инклузивном зеленом расту и напретку у достизању родне равноправности. Досадашњи резултати и бројни успјешни пројекти спроведени током готово двије деценије дугог партнерства су разлог за задовољство, али и обавеза да наставимо ка заједничком циљу – испуњавању Агенде 2030 и приступању Црне Горе Европској унији, поручила је Паниклова.