Примјери добре праксе: Е-Социјала, дигитализација и социјална инклузија

Потпредсједник Владе за рад, образовање, здравство и социјалну политику, др Срђан Павићевић и стална представница Програма Уједињених нација за развој (UNDP) у Црној Гори, Екатерина Паниклова, размијенили су на првом званичном састанку информације о улози Кабинета потпредсједника, који координира рад три министарства као и о мисију UNDP-ја у Црној Гори. Током разговора је утврђено да постоји висок степен комплементарности када је ријеч о реформским захватима и приоритетним циљним групама, што указује на велики простор за будућу сарадњу и међусобну упућеност.

Паниклова је представила мисију и циљеве UNDP-ја у Црној Гори, са посебним акцентом на циљевима одрживог развоја који воде искорјењивању сиромаштва, социјалној  инклузији, ефикасној социјалној и здравственој заштити, родној равноправности, зеленом развоју и могућностима цјеложивотног учења, што су претпоставке за квалитетније услове живота свих грђана и грађанки.

Паниклова се осврнула на врло успјешне пројекте који се у дужем периоду спроводе у Црној Гори уз подршку UNDP-а, напомињући да су то примјери добре праксе који треба да буду препознати не само у региону, већ и међу свих 170 земаља и територија у којима UNDP спроводи своје активности.

Srđan Pavićević - Ekaterina Paniklova, UNDP

Паниклова се у том смислу осврнула на пројекат E-Socijala, реформу система процјене инвалидитета особа са инвалидитетом, те развој услуга социјалне заштите на локалном нивоу. UNDP пружа подршку унапређењу институционалних капацитета, као и развоју регулаторног оквира.

Један од таквих пројеката који је, у сарадњи са Министарством рада и социјалног старања, започео 2015. године јесте E-Socijala  – дигитално рјешење за вођење свих поступака у систему социјалне и дјечје заштите.  „Прије увођења система E-Socijale четворочлана породица морала је прикупити чак 36 докумената из различитих државних институција како би остварила право на материјално обезбјеђење и друга везана права. Данас је тај процес аутоматизован захваљујући интероперабилности коју омогућава е-Социјала. Кроз дигитално решење које је креирано и имплементирано уз подршку UNDP-а, систем сада обухвата  готово сва права из социјалне и дјечје заштите, укључујући права на материјална давања (19 врста), борачку заштиту и социјалне услуге и одговоран је за преко 200 000 појединачних исплата грађанм мјесечно, односно за око 230 милиона еура годишње. Паралелно са увођењем Е-Социјале организована је обука у свим центрима за социјални рад у Црној Гори. Овај примјер се сврстава у најбоље праксе у региону и шире“, рекла је Паниклова.

Када је у питању  здравствени систем и систем пружања ургентне медицинске помоћи становништву, Палинкова је истакла подршку UNDP-а дигитализацији услуга, која обезбјеђује комплетне податке и историјат пружања медицинске услуге за сваку особу у систему. Ова пракса  је већ заживјела у појединим земљама у којима UNDP присутан и важна је за реформу црногорског здравственог  система. 

Саговорници су сагласни да је важно водити рачуна о пуној социјалној инклузији унутар система образовања, у склопу укупних настојања да се овај систем реформише у складу са захтјевима тржишта рада и уважавање циљева одрживог развоја. Пројекти који подразумијевају иновативна и дигитална рјешења у процесу осавремењавања образовног процеса такође имају снажну препоруку UNDP-а.  

Др Павићевић је закључио: „Из свега што је речено сасвим је извјесно да се мисија UNDP-ја у Црној Гори и Кабинет, који покрива 3 виталне, најсензитивније области живота грађана, налазе на истом задатку. Оно што нас посебно упућује на блиску сарадњу јесте фокусираност на потребе најрањивијих категорија становништва као што су незбринута или занемарена дјеца, жене жртве породичног насиља, особе са инвалидитетом, мигранти, избјеглице, азиланти, жртве трафикинга, као и најстарији дио популације (који је у порасту). То су наше заједничке и приоритетне циљне групе које захтијевају посебан третман и бригу у процесу доношења нових реформских програма и законодавних рјешења уз стални нагасак на дигитализацију услуга и пуну социјалну инклузију.“

Srđan Pavićević - Ekaterina Paniklova, stalna predstavnica UNDP-a u CG (18.12.2023.)


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?