- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Од 1. јула бесплатан роминг за земље региона у рег...
Од 1. јула бесплатан роминг за земље региона у региону
Операционализација регионалног споразума о ромингу сигнал је снажне регионалне сарадње и интеграције Западног Балкана, који директно утиче на сарадњу између држава, комуникацију међу грађанима, на дигиталну трансформацију региона, као и развој дигиталног друштва.
То је поручено на Састанку министара задужених за дигиталну трансформацију и ИЦТ политике. Министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић, казала је да је ће Црна Гора и даље подржавати, слиједити и спроводити све регионалне споразуме и програме на свом европском путу.
„У претходном периоду, владе Западног Балкана урадиле су огроман посао на дигиталној интеграцији, док смо истовремено стварали солидне темеље за јаке економије и повезивање региона“, истакла је Срзентић.
Роминг као код куће, у земљама западног Балкана, како је оцијенила, директно утиче на дигиталну трансформацију региона, стварајући услове за већу и лагоднију употребу интернета, која представља предуслов за развој дигиталног друштва, олакшавајући на тај начин комуникацију наших грађана и сарадњу између земаља.
„Користи које ће грађани имати у овом процесу су очигледне, посебно када узмемо у обзир све предности коришћења роминга без додатних трошкова у земљама Западног Балкана, исто као да се налазе у својој матичној земљи“, рекла је Срзентић.
Она је нагласила да је заједничко регионално тржиште одскочна даска за ближу интеграцију региона са јединственим тржиштем Европске Уније прије самог приступања Унији.
„Акциони план за заједничко регионално тржиште представља прекретницу за регион Западног Балкана, посебно када је ријеч о дигиталној трансформацији, слободном кретању роба, регионалним инвестицијама и иновацијама, е-услугама, мобилности људи итд. Посвећени смо процесу регионалне сарадње и увјерени да заједно са земљама Западног Балкана постављамо темеље за даљу интеграцију региона са Европском унијом“, рекла је Срзентић.
Казала је да је поносна што ће Црна Гора бити домаћин Дигиталног самита земаља Западног Балкана.
„У сарадњи са Вијећем за регионалну сарадњу (РЦЦ-ом), економијама Западног Балкана и другим партнерима, припремамо овај догађај на високом нивоу, започињући нови четворогодишњи циклус активности у подручју дигиталне трансформације, повезаности, дигиталних вјештина, дигиталне економије, повјерења и цyбер безбједности“, рекла је Срзентић.
Црна Гора се, како је рекла, залаже за унапређење и ефикасно спровођење агенде дигиталне трансформације, као и за пружање боље комуникације, прекограничне сарадње и размјене података са регионом и ЕУ, за све грађане, предузећа и НВО.
„Влада Црне Горе усвојила је и наставиће да усваја сет закона и подзаконских аката који ће подстаћи иновације, е-управу, е-пословање и увођење “администрације без папира”. У овом тренутку радимо на Стратегији дигиталне трансформације и Стратегији сајбер безбједности, како бисмо усмјерили пут дигиталног развоја Црне Горе. Почели смо рад на Националном програму за привлачење дигиталних номада, због чега морамо користити све најбоље регионалне праксе и знање у стварању наше земље као праве дестинације за живот дигиталних номада“, рекла је Срзентић.
Потпредсједник Владе, Дритан Абазовић, казао је да је Црна Гора идеално мјесто да се стави печат на роминг фрее.
„Ово је земља која је у претходном периоду, а и убудуће ће демонстрирати мирнодопску, добросусједску политику, политику отворену за све, пружених руку према нашим сусједима. Ми смо земља која значајно зависи од туристичке привреде, гдје су сви људи добро дошли“, рекао је Абазовић.
Истакао је да је то велики подстрек за бизнис и да је потребно да се окренемо развоју, мобилности, инфраструктури.
„Морамо да учнимо све да се наше земље све више и више споје и морамо да констатујемо да се наше границе неће мијењати, али оне треба да буду невидљиве. Границе земаља Западног Балкана треба да буду невидљиве, било да је ријеч о ромингу, комуникацијама, о физичким границама. Крајњи циљ јесте да се све земље Западног Балкана нађу у ЕУ, да буду дио велике европске породице, по вриједностима, по знању, по цивилизацијским достигнућима, по развоју“, закључио је Абазовић.
Европски комесар за проширење Оливер Вархељи, у видео поруци, поручио је да је дигитализација основ повезивања иновација зелене одрживе економије и инклузивног друштва, а резултати ће бити видљиви за све грађане.
„Од увођења роминга као код куће, 80 одсто младих 15 до 24 године је примијетило предности. Треба да спроведемо план економског улагања на Западном Балкану. Даћемо све од себе да убрзамо процес. То ће олакшати приступ дигиталним робама и оснажити потенцијал и развој економије“, рекао је Вархељи.
Министар економског развоја, Јаков Милатовић, казао је да се три важе ствари промовишу, а то су туризам, политичка економија региона и боља и чвршћа регионална сарадња.
„Врло ми је драго да ова иницијатива за укидање роминга на Западном Балкану заживљава 1. јула на почетку туристиче сезоне ове године, што ће бити од велике користи не само за наше грађана, већ и за госте који ће уживати на одмору у Црној Гори, а да неће бринути колико ће их позиви и поруке породици и родбини коштати“, објаснио је Милатовић.
Узајамна регионална сарадња, како је рекао, може да донесе практичне, конкретне резултате које осјећају и виде сви грађани.
„Влада Црне Горе ће увијек подржавати овакве иницијативе и увијек ће да буде посвећен партнер у њиховој релаизацији. Врло је важно да имамо на уму да европски партнери имају кључну улогу и економски и политички помажу и мислим да је право вријеме да им кажемо велико хвала на свему што су до сада урадили“, поручио је Милатовић.
Генерална секретарка Вијећа за регионалну сарадњу, Мајлинда Брегу, казала је да је споразум одскочна даска за даљи рад и побољшање живота грађана, као и успјех свих.
„Све радимо да приближимо регион Европској унији. Ми смо ту да помогнемо лидерима из региона. Ми можемо да ставимо наше ресурсе вама на располагање. Ваша улога на највишем политичком нивоу је изузетно важна за добробит свих грађана“, поручила је Брегу.
ПР Центар