- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Одржан Ерасмус + информативни дан
Одржан Ерасмус + информативни дан
Данас је у просторијама Ректората Универзитета Црне Горе одржан Ерасмус + информативни дан, догађај који је имао за циљ представљање новина у оквиру новог циклуса програма Ерасмус+ (2021-2027. године), као и информисање свих потенцијалних учесника у овом програму о акцијама за које је Црна Гора квалификована за учешће у оквиру новог позива за подношење приједлога који је недавно објављен. Учешће на овом догађају узели су директор Директората за националне и ЕУ научне програме у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, др Бранко Булатовић, проф. др Владимир Божовић, ректор Универзитета Црне Горе, и Вања Дрљевић, шефица канцеларије Ерасмус + у Црној Гори.
Господин Булатовић је истакао да је од настанка Ерасмус програма до данас, овај најпрепознатљивији програм Европске уније, за преко 10 милиона европљана представљао везу између младих генерација широм Европе, те да је у сегменту високог образовања Ерасмус био снажна подршка напорима који се улажу да се прате европски трендови у самом развоју система високог образовања, побољшању видљивости и конкурентности установа високог образовања, пружању могућности за усавршавање студенатима и наставном особљу и иновирању самог наставног процеса и наставне методологије.
„Новина у актуелном позиву за Ерасмус+ је изградња капацитета у стручном образовању, тако да ће и јавне и приватне институције из Црне Горе које реализују стручно образовање моћи да се пријаве са пројектним идејама. Приоритет ће што се тиче Западног Балкана бити на мобилности ученика и наставника, уколико доприносе циљевима позива, а то су: јачање веза између система стручног образовања и тржишта рада као и боља усклађеност стручног образовања са приликама на тржишту рада; јачање капацитета провајдера стручног образовања посебно у пољима управљања, инклузије, обезбјеђења квалитета, иновација и интернационализације; унапређење знања, техничких, управљачких и педагошких вјештина наставника и тренера укључених у стручно образовање и обуку; интегрисање инпута наставника, полазника и послодаваца, посебно из приватног сектора, у обр. програм, дизајн профила и реформу обуке; унапређење нивоа компетенција, вјештина и потенцијала за запошљавање полазника стручног образовања кроз развијање нових, иновативних образовних програма у стручном образовању, посебно оних који реализују кључне компетенције, основне језичке и ИТ вјештине; јачање сарадње између различитих региона свијета кроз заједничке иницијативе“, саопштио је Булатовић.
Ректор Универзитета Црне Горе, проф. др Владимир Божовић рекао је да Универзитет Црне Горе настоји да унаприједи академску понуду кроз акредитацију интердисциплинарних студијских програма и проширивање понуде постојећих програма на енглеском језику, вођен управо оним вриједностима које и Ерасмус+ програм промовише.
„Такође, један од приоритета биће и јачање инклузивности и обезбјеђења квалитетног образовања за што шире категорије друштва. Вјерујемо да ћемо у редовном периоду, користећи све могућности Ерасмус+ програма, заједнички расти, промовишући образовање, науку и културу као покретаче значајних и позитивних друштвених промјена“, казао је ректор Божовић.
Шефица националне Ерасмус + канцеларије, Вања Дрљевић казала је да су високошколске институције у Црној Гори, у периоду од 2014. до 2020, учествовале у 35 пројеката у области изградње капацитета у високом образовању, од којих су са осам координирале, а са буџетом који премашује 23,4 милиона еура. Дрљевић је оцијенила да је то успјех са којим би се могле похвалити и веће државе од Црне Горе.
Она је навела да постоји укупно 475 споразума међународне кредитне мобилности, кроз сарадњу са преко 200 универзитета ЕУ. Од значаја су, додала је, и Жан Моне активности, а посебно су поносни на то што три факултета Универзитета Црне Горе, Правни, Економски и Филолошки УЦГ учествују у њима.
„Наредна година је уједно и 35-годишњица програма, а оно што обиљежава нову фазу програма Ерасмус+ 2021-2027, јесте утемељеност на принципима социјалне инклузије, диверзитета, дигитализације, заштите животне средине, борбе против климатских промјена“, поручила је Дрљевић.
Нови Ерасмус + програм темељи се на принципима Стратегије образовања до 2030, акционог плана дигитализације 2021-2027, Стратегије ЕУ за младе и спорт 2021-2024.
Током инфо дана, поред емитовања видеа Удружења алумниста Западног Балкана, отворена је дискусија о очекивањима у новом циклусу Ерасмус + програма.