- Влада Црне Горе
Завод за школство ОДРЖАН ОКРУГЛИ СТО НА ТЕМУ: „ЗНАЧАЈ МУЗИКЕ У ПРЕДС...
ОДРЖАН ОКРУГЛИ СТО НА ТЕМУ: „ЗНАЧАЈ МУЗИКЕ У ПРЕДСТАВИ И ФИЛМУ"
У организацији Завода за школство и Центра за стручно образовање, одржан округли сто на тему: „Значај музике у представи и филму". Организаторке: Бојана Ненезић, савјетница-надзорница за музичку културу и Гордана Бошковић, замјеница директорице Центра за стручно образовање.
"Музика је храна љубави", каже Шекспир, а то потврђују учесници дискусије међу којима су били и ученици/це 3 средње школе: Гимназије “Петар И Петровић Његош", Средње медицинске школе – Подгорица и Средње стручне школе – Голубовци, са својим менторима/менторкама, Светланом Јоветић Копривица, Мирославом Минићем и Наташом Латковић.
Присутне је у уводној ријечи поздравила и захвалила им на присуству Ирена Павловић, в. д. директорице Завода за школство. Она је кроз своје излагање кроз кратке музичке исјечке из филма, инспирисаног албумом Тхе Wалл познате британске групе Пинк Флојд, започела ову дивну причу приказуиући колико су албуми крајем 20 вијека били иновативни, да их је било лако преточити у визуелни доживљај. Поента самог приказа и пјесме "Анотхер Брицк ин тхе Wалл" се односи на критику друштва, али и система образовања, посебно из перспективе младих који треба да посједују критички став у корист бољег друштва.
Стефан Бошковић, драматург, сценариста, писац, је кроз своје стваралаштво и искуство предочио колико је музика важна у представи и филму и колико она даје посебну димензију сваком новом дјелу. Важно је све посложити и свему наћи мјеру и мјесто, како би кроз драматургију и музика добила свој простор.
Нина Перовић, пијанисткиња, композиторка, професорица на Музичкој академији, кроз своје виђење је предочила да са једне стране систем, дисциплина, рад, а са друге креативност и пробијање граница изнад тога је оно што у комбинацији тек даје резултате. Да би се сачувала и надоградила креативност, важно је бирати квалитетне садржаје у музици, књижевности, филму, позоришту и на тај начин својим сензибилитетом допринијети да успјех буде загарантован. Гаврило Радуновић, дипломирани музички педагог је нагласио да је љубав према послу кључ успјеха. Он је истакао да музика носи много тога лијепог, а сви смо свједоци времена и промјена, зато је важно да волимо оно што радимо и да будемо спремни у свакој новој ситуацији и да на тај начин сачувамо њене вриједности.
Енес Тахировић, џез пијаниста, професор у Умјетничкој школи за музику и балет "Васа Павић" је присутнима предочио колико је важно у свему истрајати и бити спреман на све изазове, а музика то све носи кроз своје стварање. Важно је искочити из предрасуда, дати свој допринос, борити се кроз ватру и хрлити ка циљу. Једног дана хоби постане професија, као што је то, каже, у његовом случају.
Модераторке округлог стола су биле: Јелена Мартиновић Богојевић, професорица на Музичкој академији Цетиње и Гордана Бошковић, замјеница директорице у Центру за стручно образовање.
Цијели ток округлог стола је пратила и интеракција ученика/ца чиме се дало на значају да се кроз питања и одговоре дође до рјешења када су у питању умјетнички предмети у образовном систему. Дјеца су изразила жељу да креативност кроз музику и предмете сличне буде више заступљена како би учење било много лакше и примамљивије.