Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан округли сто у организацији МНТР-а: Наука заслужује засебан ресор у Влади

Објављено: 22.10.2022. 00:00 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Обједињавање ресора просвјете и науке није добра идеја, порука је са округлог стола "Значај статуса ресора науке и иновација у Закону о Влади Црне Горе за научноистраживачку и иновациону заједницу".

Са скупа је поручено да би спајање науке са ресором просвјете урушило науку. Посебно је истакнуто то што је резор Министарства науке и технолошког развоја добило позитивно мишљење и веома добру оцјену у посљедњем извјештају Европске комисије.

Говорећи о Нацрту Закона о Влади, према којем би требало да дође до обједињавања ресора просвјете и науке, министарка Биљана Шћепановић је казала да није добро поновно спајање тих ресора."Обједињавање ресора просвјете и науке био би корак уназад. У доста земаља ЕУ постоји пракса гдје су ти ресори одвојени, то функционише добро и ми желимо да тако буде и код нас", казала је Шћепановић.

Са Универзитета Црне Горе и из Црногорске академије наука и умјетности поручују да академску заједницу мање интересује како ће бити организована Влада већ их занима шта академска заједница добија."Искуство нам говори да ћемо већи буџет добити као одвојени ресор него као дио било ког министарства и зато ми заговарамо овај модел да Министарство науке буде самосталан ресор", рекао је Предраг Мирановић.

И на Универзитету Доња Горица вјерују да наука мора добити засебно мјесто у Влади."Наука по финкцији захтијева континуитет, а ми тај континуитет немамо. Зато је битно да ресор науке буде самосталан у Влади јер је то природна база која мора цијели систем да гура напријед”, казала је Сандра Тинај испред Универзитета Доња Горица.

Са Универзитета Медитеран кажу да у Црној Гори постоји велики број научника и истраживача и њих треба оснажити, те да се то може најбоље кроз ресорно Министарство.

"У ЦГ постоји велики број младих људи који имају иновационе идеје и треба им дати простор да то покажу. Потребан је простор у ком би се они снашли и добили помоц да надју свој пут и своје мјесто", казала је Жана Кнежевић са Универзитета Медитеран.

О најављеном спајању ресора науке и просвјете дискутовало се и на посљедњој сједници Савјета за научноистраживачку дјелатност, гдје је већински став да секторе науке и високог образовања треба интегрисати у садашње Министарство науке и технолошког развоја.

"Мишљења смо да је високо образовање ближе науци него основном образовању. Такође, у великом броју земаља постоји модел гдје су обједињени наука и високо образовање и у том смислу Црна Гора не би била изузетак", казала је Наташа Дуборија Ковачевић, Савјет за научноистраживачку дјелатност.

Без сарадње научне и иновационе заједнице нема напретка, сматрају у Фонду за иновације.

"Забрињавајуће је то што у оваквом предлогу Закона иновације нијесу препознате. Ми смо сада у оквиру науке и мислим да ту треба да будемо. Морамо да имамо више средстава у буџету за реализацију иновационих пројеката", казала је Бојана Перић Радосавовић директорица Фонда за иновације.

Систем иновација у Црној Гори се налази на прекретници, зато је битно да систем науке и иновација буде посебан ресор, сматра Сања Гардашевић, директорица компаније Алицорн."Имамо идеје у које треба да уложимо. Ово је прилика да радимо на јачању система који би требао да да резултат", казала је Гардашевић.

Током округлог стола у дискусију су се укључили бројни стручњаци из академске и научне заједнице који су подржали иницијативу да Министарство науке треба да добије засебан ресор у Влади.

Закључке са округлог стола Министарство науке и технолошког развоја ће сумирати у извјештају, који ће бити достављен Министарству јавне управе, до 31. октобра до када ће трајати јавна расправа о Нацрту Закона о Влади Црне Горе.

https://flic.kr/s/aHBqjAbZoR



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?