Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Шћепановић: Желимо да покренемо заједничке научноистраживачке пројекте и сарадњу иновационих субјеката Црне Горе и УАЕ

Објављено: 19.01.2023. 11:05 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

На позив др Султана Ахмеда Ал Јабера, министра индустрије и напредне технологије Уједињених арапских емирата, делегација Министарства науке и технолошког развоја Црне Горе, коју је предводила проф др Биљана Шћепановић, министарка, учествовала је на Седмици одрживости - АДСW 2023 (Абу Дхаби Сустаинабилитy Wеек 2023), која представља глобалну иницијативу за друштвени, еколошки и економски одрживи напредак. 

Ријеч је о догађају изузетно великог обима, како по броју и типу учесника (преко 4000 делегата из реда челника држава, лидера у области индустрије и инвестиција, предузетника и младих), тако и по броју установа, стартапова, националних и међународних организација, односно држава које су представиле своје пројекте, достигнућа и планове у области нових технологија са циљем одрживог развоја заснованог на знању.

„Учешће наше државе на оваквим скуповима је од изузетног значаја са бројних аспеката. Веома нам је битно да другима представимо шта радимо у Црној Гори у сектору науке, истраживања и иновација, како бисмо у непосредном контакту размотрили могућности сарадње“, сматра Шћепановић и додаје да је „са циљем будућег повезивања наше научноистраживачке и иновационе заједнице са партнерима из УАЕ и других држава, не мање важно да се ми упознамо са њиховим активностима, како бисмо ефикасније идентификовали заједничке приоритете, али и били у току са глобалним трендовима у истраживању и иновацијама.“

Обновљиви извори енергије и енергетска ефикасност, климатске промјене, заштита животне средине, производња хране, третман отпада, паметни градови, дигитализација, образовање и улога младих у обезбјеђењу одрживости, ангажман жена у сектору одрживости, заштите животне средине и обновљиве енергије неке су, како су навели, од централних тема Недеље одрживости 2023, као скупа који је обухватио низ презентација, предавања, панел дискусија, платформи, форума, изложби и сајамских поставки.

На маргинама скупа, црногорска делегација је, уз посјету граду Масдару и упознавање са принципима његовог функционисања, имала прилику за разговоре и састанке са представницима државне управе УАЕ (министром Ал Јабером, подсекретаром Ал Суwаидијем и њиховим тимом из Министарства индустрије и напредне технологије, као и министарком за климатске промјене и заштиту животне средине Мариам Алмехеири), са представницима научно-образовне и иновационе заједнице УАЕ (Универзитет Мохамед Бин Заyед за вјештачку интелигенцију, Универзитет Кхалифа итд) и њиховим међународним партнерима (Универзитет у Манчестеру), али и са члановима влада и представницима научноистраживачких и иновационих сектора других држава, са којима Црна Гора дијели приоритете у области иновација и истраживања и развоја (Саудијска Арабија, Парагвај, Шпанија, Турска итд).

Ministarka Šćepanović na ADSW2023

„Желимо да покренемо конкретне заједничке научностраживачке пројекте наших и институција из УАЕ, на основу Меморандума о разумијевању и сарадњи у области високог образовања и научног истраживања између УАЕ и ЦГ, потписаног још 2016. године, као и сарадњу иновационих субјеката двије државе, у складу са закључцима мјешовите економске комисије двије државе из 2020. године“, казала је Шћепановић иситичући да „све ово радимо како би кроз усмјеравање програмске политике у науци, истраживањима, иновацијама и паметној специјализацији допринијели постизању циљева одрживог економског развоја заснованог на знању.“

Домаћин скупа је Масдар, државна компанија за обновљиву енергију, која има своје инвестиције широм свијета, па и у Црној Гори, а у УАЕ представља једног од носилаца одрживог развоја и економије засноване на знању. Један од њених кључних иновационих пројеката је град Масдар у Абу Дабију, стјециште иновација, истраживања и развоја, осмишљен као насеље које оличава одрживи урбани развој и први град са нултом емисијом угљеника, за који је планирано да до 2030. године оствари мисију и добије 50000 становника.

Црногорску делегацију на Недељи одрживости у Абу Дабију од 14-19. јануара, поред министарке науке и технолошког развоја, чиниле су: Смиља Кажић Вујачић, начелница Одјељења за међународну сарадњу, Александра Мугоша из Дирекције за иновације, и Татјана Радовић, шефица кабинета Министарства.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?