- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Шћепановић: Поносни смо на потенцијал наше научне ...
Шћепановић: Поносни смо на потенцијал наше научне и иновационе заједнице
Награде за научна достигнућа у 2022. години, уручене су најбољим научницима и иноваторима на годишњој свечаности Министарства науке и технолошког развоја која се одржала прошле недеље на Вили Горица.
Министарка науке и технолошког развоја Биљана Шћепановић је, том приликом, истакла да заједница – научноистраживчка и иновациона – заправо најбоље промовише саму себе, а о потенцијалу те заједнице говори и изузетно велики број пријава на овогодишњи Јавни позив за додјелу награда за научна достигнућа.
“С обрзиом на бројност пријава а имајући у виду њихов квалитет, задатак Комисије није било нимало лак али је био изузетно лијеп – лијепо је било читати пријаве, лијепо је знати да имамо људе у Црној Гори који се баве науком и иновацијама и да је то могуће квалитено радити и у нашим условима, за које се надамо да ће бити још бољи” саопштила је министарка Шћепановић, додајући да и у будућности желимо овакве задатке и да комисије бирају међу сјајним кандидатима.
Министарка је честитала свим пријављеним кандидатима, поготову онима који су добили награде и пожељела да им оне буду подстрек и мотивација за даље успјехе.
Награду за најуспјешнијег научника у 2022. години дијеле: др Мартин Ћаласан, доцент на Електротехничком факултетау УЦГ и др Бојан Баћа, научни сарадник на Институту за напредне студије УЦГ. Мр Антон Гјокај, сарадник у настави на Природно-математичком факултету УЦГ, добио је награду за најуспјешнијег научника до 30 година живота. Групи проналазача/иноватора “СмартМилк Мониторинг Сyстем” – др Марко Симеуновић и др Давор Ћорић са УДГ-а – уручена је награда за најуспјешнији проналазак заштићен патентом/најуспјешнију иновацију.
Др Марко Симеуновић се обратио и захвалио у име награђених Министарству науке и технолошког развоја на свим напорима које ово Министарство, кроз разе видове подршке, улаже у промоцију научноистраживачке и иновационе дјелатности, и јачање капацитета научноистраживачких институција. Он сматра изузетно значајну културу трансфера знања са академије на индустрију јер се на тај начин подиже и афирмише црногорска привреда у свијету.
Наводећи значај реализованих активности Министарства у протеклих осам мјесеци, планираног буџета за наредну годину и веома добре оцјене оцјене Европске комисије, те добре сарадње са осталим министарствима, министарка Шћепановић је нагласила да ипак највише значи подршка оних због којих Министарство постоји – научне и иновационе заједнице, истраживача и иноватора, научноистраживачких установа и субјеката иновационе дјелатности, те да слушајући њихове инпуте, знамо да смо на добром путу.
Подсјећамо, Министарство науке и технолошког развоја је, послије двогодишње паузе, актуелизовало награде за црногорске држављане који доприносе подстицању покретања промјена у друштву које предводе науке и иновације. Овогодишњим позивом анимиран је никад већи број пријављених научника и иноватора у све три категорије, а у складу са новим Правилником о награђивању, за категорију најуспјешнијег младог научника предвиђено је двоструко увећање новчане награде у односну на пређашње године (2.000еур), односно увећање од 50% у категоријама најуспјешнијег научника и иноватора (3.000еур).