Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Шћепановић: Бављење науком је добар избор и лијеп изазов

Објављено: 24.02.2023. 13:15 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Шести међународни час физике честица за средњошколце одржава се данас на Природно-математичком факултету Универзитета Црне Горе, у организацији Министарства науке и технолошког развоја (МНТР), а у сарадњи са Европском организацијом за нуклеарна истраживања (CERN) и Међународном групом за промоцију физике честица (IPPOG).

Догађај је отворила министарка науке и технолошког развоја, проф. др Биљана Шћепановић, која је истакла да Министарство, у својој мисији, велики фокус ставља на подршку младим истраживачима, што је једна од најважнијих мисија његовог постојања и рада.

Позивом на један овакав догађај, међународног карактера, Министарство је жељело да укаже на чињеницу да бављење науком, а посебно фундаменталном, каква је физика, представља не само добар избор већ велики изазов. Надам се да ће искуства стечена на данашњем догађају, помоћи средњошколцима у одабиру студијског програма физика, и можда баш овог факултета, као вашег животног и професионалног опредјелјенја, казала је министарка Шћепановић наглашавајући да ће Министарство науке и технолошког развоја увијек бити ту да помаже на путу уласка младих људи у науку.

Masterclass 24.2.2023.

Декан Природно-математичког факултета, проф. др Миљан Биговић је присутним средњошколцима и њиховим професорима, пожелио добродошлицу и срећу у раду, и изразио наду да их ускоро поново сретне као студенте Природно-математичког факултета који је кроз свој примјер доказао да школује компетентан кадар који може да буде конкурентан свијету.

Ви ћете данас, на овом међународном часу из физике честица - дијела једне есенцијалне, можда и најважније природне науке а то је физика - продискутовати добијене резултате са вашим колегама из свијета, што је у неку руку обавеза али и  лијепо искство и привилегија. Управо то повезивање и сарадња је нешто што треба да баштините и докажете, као и наше колеге које већ имају сарадњу са CERN-ом, да је сарадња наше мале научне заједнице вриједна и да заслужујемо да будемо дио те породице, казао је декан Биговић.

Ученици средњих школа у Црној Гори поново су у прилици да доживе реални истраживачки процес у овој еминентној научној дисциплини, те да анализирају податке сакупљене у једном од експеримената на Великом хадронском сударачу, чиме им је омогућено да имају увид у посебнан процес функционисања највећег акцелераторског комплекса у свијету, који се налази у CERN-у, у Женеви (Швајцарска). На крају радног дијела програма, учесници че имати прилику да путем видео конференције упоређују, дискутују и комбинују своје резултате са представницима CERN-а и учесницима са Универзитета у Трсту (Република Италија).

Догађај је јединствена прилика за учешће ученика наших средњих школа у међународном програму ове врсте као и прилика за ближе упознавање са стварним истраживачким животом у једној од атрактивних области науке, физици честица.

Овогодишњи Masterclass похађају средњошколци из Андријевице, Бара, Будве, Цетиња, Даниловграда, Херцег Новог, Никшића, Пљеваља, Подгорице и Жабљака.

Masterclass - Hands on Particle Physics годишње похађа око 13.000 ученика средњих школа из 60 земаља свијета. Један од главних циљева овог програма је приближавање физике честица талентованим ђацима, како би се подстакло веће интересовање за ову област истраживања која се бави неким од фундаменталних тајни природе.

Međunarodni čas fizike čestica (24.02.2023.)


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?