- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Одржан састанак Пододбора за индустрију, трговину,...
Одржан састанак Пододбора за индустрију, трговину, царине и порезе
Четрнаести састанак Пододбора за индустрију, трговину, царине и порезе, а који обухвата поглавља 1 – Слобода кретања робе, 16 – Порези, 20 – Предузетништво и индустријска политика, 29 – Царинска унија и 30 – Вањски односи, одржан је путем видео формата, 5. октобра 2021. године.
Састанак је био прилика да представници црногорских надлежних институција ближе упознају представнике Европске комисије (ЕК) о активностима спроведеним у претходном периоду за наведене области.
Састанак је са црногорске стране, отворио замјеник главне преговарачице, Марко Мрдак и в.д. директорице Директората за трговинску сарадњу и економске односе са иностранством у Министарству економског развоја, Јелена Јанковић Костић, а у име Европске комисије замјеница шефа Јединице за Црну Гору у Генералној дирекцији за сусједску политику и преговоре о проширењу, Барбара Хесус - Жимено. Црногорска страна је указала да одржавање Пододбора долази у јако значајном тренутку, у сусрет објављивању Извјештаја Европске комисије о Црној Гори за 2021. годину, који представља важне смјернице за трасирање пута ка достизању европских стандарда и већег степена квалитета живота наших грађана.
Замјеник главне преговарачице Марко Мрдак отварајући састанак исказао је задовољство што је у протеклом периоду Институт за стандардизацију Црне Горе постао пуноправни члан Међународне организације за стандардизацију (ИСО), напомињући да се спроводе и активности на припреми апликације за чланство у европским организацијама ЦЕН/ЦЕНЕЛЕЦ до краја 2021, чиме ће се створити додатни услови за уклањање баријера у трговини.
“У дијелу предузетништва и индустријске политике, Црна Гора је заокружила свој стратешки оквир који се односи на индустријску политику и испунила обавезе дефинисане у оквиру јединог завршног мјерила, али да се предано ради на доношењу законских и стратешких рјешења с циљем унапређења пословног амбијента, као и пружања финансијске подршке микро, малим и средњим предузећима, као и женском предузетништву”, казао је Мрдак.
Замјеница шефа Јединице за Црну Гору и Србију у Генералној дирекцији за сусједску политику и преговоре о проширењу, Барбара Хесус-Жимено, нагласила је снажну посвец́еност Европске комисије друштвено-економском опоравку путу Црне Горе и њеном путу ка ЕУ, што илуструје и недавна посјета предсједнице ЕК, Урсуле фон дер Лајен Подгорици. Указала је да Црна Гора, уз континуирану подршку Европске уније, у условима пандемије коронавируса, биљежи напредак и наставља са спровођењем реформи у правцу пуне усклађености с правном тековином и стандардима ЕУ у погледу слободе кретања роба (поглавље 1), опорезивању (поглавље 16), предузетничкој и индустријској политици (поглавље 20), царини (поглавље 29) и трговини (поглавље 30), о којима је било ријечи на самом састанку, те да то заправо представља пут ка опоравку и чланству у ЕУ. Када су у питању административни капацитети, као дио завршних мјерила, све институције улажу снажне напоре како би биле ефикасније и унаприједиле професионалност и сопствене капацитете. Хесус-Жимено је додала да ц́е предстојец́и годишњи извјештај о Црној Гори дати јасне смјернице за даљи напредак у приступним преговорима, као и да усвајање новог Инструмента претприступне помоц́и (ИПА ИИИ) и Економског и инвестиционог плана за Западни Балкан представља улагање у заједничку будуц́ност ЕУ и Црне Горе.