Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Предузети почетни кораци за увођење програма „Гаранција за младе“ у Црној Гори

Објављено: 23.06.2021. 12:18 Аутор: Министарство економског развоја

Данас је одржана Регионална ТАИЕX радионица у вези имплементације програма „Гаранција за младе“ на Западном Балкану коју организује Европска комисија – Директорат за запошљвање, социјална питања и инклузију.

Поред представника ЕК, учествовали су и представници 6 држава Западног Балкана, Међународне организацје рада, Европске фондације за обуку – ЕТФ и представници држава чланица ЕУ. Црну Гору је представљала в.д. генералне директорице Директората за рад и запошљавање Јевросима Пејовић, са представницима институција надлежних за креирање и спровођење политика за младе – Министарства просвјете, науке, културе и спорта, Управе за спорт и младе, Завода за запошљавање, Министарства финансија и социјалног старања.

Taiex radionica 23.6.2021.

Министарство економског развоја је већ предузело прве почетне кораке на увођењу овог програма у Црној Гори. Формиран је Радни тим којег чине представници релевантних институција које се баве креирањем и имплементацијом политика за младе. Поред представника Министарства, као надлежног ресора за политике рада и запошљавања, Радни тим чине још и представници: Министарства просвјете, науке, културе и спорта, Управе за спорт и младе, Завода за запошљавање, Министарства финансија и социјалног старања. Имајући у виду значај улоге пословне заједнице у циљу успјешне реализације пројекта, у Радни тим су укључени и представници Уније послодаваца Црне Горе и Привредне коморе Црне Горе. Додатно, Министарство је кроз јавни позив позвало НВО које се баве питањима образовања и запошљавања младих, да се на партнерској основи прикључе у спровођењу овог иновативог програма за Црну Гору. Тако су 3 представника НВО дио Радног тима.

Програм „Гаранција за младе“ је уведен у државама чланицама Европске уније након финансијске кризе с краја прве деценије овог вијека, а почео је да се спроводи 2013. године. Гаранција за младе је успоставјена препоруком Савјета од 22. априла. 2013. године и од тада има снажну политичку подршку за њену имплементацију.

Овај програм државе чланице у великој мјери користе како би подржале неометан прелазак младих из свијета образовања или из незапослености у свијет рада. Главни принцип програма је да свака млада особа у року од 4 мјесеца након што напусти образовање или оспособљавање или постане незапослено лице, добије квалитетну понуду за посао, приправништо, даље усавршавање или наставак образовања. Имплементацијом програма се истовремено доприноси остваривању принципа Европског стуба социјалних права, тачније принципа 4 - активна подршка запошљавању.

Услијед избијања Цовид кризе и њених негативних последица на све аспекте живота, укључујући повећану незапосленост младих, Савјет је ојачао програм кроз Препоруку од 30. октобра 2020. године. Ова Препорука предвиђа 4 фазе интервенција и то: мапирање, информисање, припрема и понуда, а које би требало спровести у складу са сљедећим националним могућностима: мобилизација партнера, унапрјеђивање прикупљања података и праћења програма, као и потпуно и оптимално искориштавање средстава.

Спровођење програма захтијева издвајање значајнијих финансијских средстава, због чега је од посебне важности Економски и инвестициони план за Западни Балкан (ЕИП) из октобра 2020. године чија вриједност износи 9 милијарди еура, јер једна од могућности за коришћење средстава из наведеног плана јесте кроз спровођење програма „Гаранција за младе“. Коришћење расположивих средстава се обезбјеђује кроз програмирање активности кроз претприступне фондове и у том правцу Министарство економског развоја је већ планирало спровођење ове активности кроз ИПА ИИИ за период 2023-2024. ЕИП предлаже 4 фазе у имплементацији Програма и то:

  • Израда Плана за имплементацију;
  • Припремне радње;
  • Пилот фаза;
  • Пуна имплементација Програма.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?