- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Одржан семинар о унапређењу управљања резерватима ...
Одржан семинар о унапређењу управљања резерватима биосфере у Црној Гори
У Подгорици је од 18-20. септембра одржан тродневни семинар размјене знања на тему резервата биосфере, који је организовало Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера у оквиру пројекта “Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксеи јачање заштите кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори“ (ГЕФ 7) заједно са НВО Програм за животну средину (ЕнвПро).
Посебан фокус семинара био је на успостављању прекограничног резервата биосфере Слив Скадарског језера, као и унапређењу управљања Резерватом биосфере басена Таре.
Државни сектетар Министарства екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Зоран Дабетић, истакао је значај резервата биосфере која представљају мјеста за учење о одрживом развоју и промовишу рјешења која помирују чување биодиверзитета и одрживо коришћење ресурса и за резултат доприносе унапријеђењу квалитета живота заједница.
Дабетић се осврнуо на важност реактивације Координационог тијела које чине представници релеватних министарстава, локалних самоуправа, НВО и локална заједница, које је Влада основала уз подршку УНДП-а у Црној Гори.
“Министарство ће у наредном периоду подржати реактивацију Координационог тијела, обезбиједити јачање капацитета релевантних заинтересованих страна и обезбиједити одговарајуће измјене односно унапређење постојећег Акционог плана, који је и након истека, сходно закључцима са првог дана семинара, и даље итекако релевантан за даљи рад. Такође, осигураћемо и да планови управљања заштићених подручја на подручју овог резервата биосфере одражавају МАБ принципе и смјернице.”, додао је Дабетић.
На семинару је детаљније говорено и будућим плановима успостављања новог прекограничног резервата биосфере на Скадарском језеру, кроз пројекат који је инициран и спроводи НВО Програм за животну средину, а који се финансира кроз Програм прекограничне сарадње Црна Гора - Албанија (ИПА ИИ) и обухвата изазове управљања екосистемима језера, који се протежу кроз двије државе.
Дабетић је казао да је пројекат фокусиран на сагледавање стања, дефинисање обухвата будућег резервата, његове стратешке смјернице, управљачке структуре и финансирање, а циљ је да до септембра 2025. номинациона документа за прекогранични резерват буду званично предата за упис на свјетску листу резервата биосфере, чиме ће се потврдити посвећеност одрживом развоју и заштити животне средине, те да нас у том контексту очекује интензиван рад са колегама из Албаније.
“Кроз процес успостављања новог резервата биосфере, учимо од еминентних стручњака из Чешке, Аустрије, Њемачке и Италије и кроз размјену знања и искустава радимо на томе да заједно дођемо до рјешења која ће нам омогућити да постигнемо баланс између очувања природе и друштвеног напретка како у басену ријеке Таре, тако и у сливу Скадарског језера”, додао је он.
Финалног дана семинара, 20. септембра, обиљежен је и Дан еколошке државе, на ком су учествовали стална представница УНДП-а у Црној Гори, Екатерина Паниклова; шеф сектора за сарадњу, Делегација ЕУ у Црној Гори - Yнгве Енгстроем; представник Регионалног бироа УНЕСЦО-а за науку и културу у Европи - Синиша Шешум, директорица НВО Програм за животну средину - Ана Катнић, те директорица ЈП Национални паркови Црне Горе, Маринела Ђуретић.