Одржана Конференција ОСНАЖИВАЊЕ ОБРАЗОВАЊА, УПРАВЉАЊЕ ИЗАЗОВИМА И КОРИШЋЕЊЕ ПРИЛИКА

Објављено: 19.03.2024. 09:26 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

У Будви је одржана Конференција на тему " Оснаживање образовања, управљање изазовима и коришћење прилика " коју су организовали Evropski Wergeland centar (EWC) и пројекат Sapere Aude у сарадњи са Факултетом слободних умјетности и наука, консултантском компанијом Едумонте и Reforum Space Будва.

Државе чланице Савјета Европе су 2023. године усвојиле Образовну стратегију 2024-2030 - "Ученици на првом мјесту." Стратегија наглашава важност образовања за развој модерних демократских друштава која су способна да се суоче са кризама и проналазе рјешења за изазове.

Ова конференција је постала платформа за заједничко размишљање о главним изазовима који се јављају у области образовања на локалном, националном и европском нивоу, те прилика за размјену најбољих пракси.

Поздравни говор је одржала Драгана Ћетковић, генерална директорка Директората за високо образовање у Министарству просвјете, науке и иновација Црне Горе која је истакла значај теме конференције за развој образовања изграђеног на принципима демократије, равноправности, људских права и ширење европских вриједности међу младима.

Уз тему „Образовање за универзално грађанство: глобални трендови и локалне праксе” излагао је Владимир Шмелев, оснивач консултантске куће Edumonte, који је са учесницима подијелио практична искуства у изградњи система грађанског образовања узимајући у обзир глобално искуство.

Осим њега, присутнима се обратила и Бојана Дујковић-Благојевић, наставница историје и експерткиња за обуку наставника, пројект менаџер Европског Wergeland центра. Госпођа Дујковић -Благојевић је подијелила своје искуство предавања сложених и контроверзних тема из историје своје земље. Пренијела је учесницима искуство Западног Балкана посебно са изазовима са којима се срећу педагози у учионици.

Валентина Папеикиенė, виша савјетница у Европском Wергеланд центру (Норвешка), одржала је презентацију о европским политикама на тему грађанског образовања и примјенама принципа садржаних у овим документима у свакодневној пракси.

Одржана је и панел дискусија током које су учесници конференције и стручњаци размијенили мишљења о процесу изградње образовног система заснованог на принципима грађанства.

Учесници међународне конференције су били експерти и настwвници из Црне Горе, Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине, Словеније, Бугарске, са Кипра и из Јерменије.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?