- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Трећи семинар за изградњу капацитета у оквиру прој...
Трећи семинар за изградњу капацитета у оквиру пројекта Говернанце
Министарство просвјете, науке и иновација Црне Горе организовало је трећи семинар за изградњу капацитета у оквиру пројекта Governance који је финансиран кроз Интеррег IPA South Adriatic програм. Семинар је одржан у Подгорици, у Сали студентског спортског центра.
Тема семинара је била ,,Интеграција између фондова: Диљељење прилика и потенцијаних синергија за осигурање одрживости јединственог прекограничног нивоа 5 европског квалификационог оквира у образовном систему.”
Семинару су присуствовали пројектни партнери, представници ITS Academy A. Cuccovillo из Италије и Универзитета “Aleksandër Moisiu” из Албаније, као и представници бројних институција из Црне Горе, Италије, Албаније и Европске комисије.
Представници релевантних институција из Црне Горе, Италије, Албаније и Европске уније, су на семинару размијенили искуства и визије будућег развоја образовних система кроз европске пројекте.
Присутне су поздравили Јасна Јовановић, директорица Директората за цјеложивотно учење у Министарству просвјете, науке и иновација Црне Горе, проф. др Азета Тартара, проректор за научноистраживачки рад са Универзитета "Aleksandër Moisiu" у Драчу, Албанија, Sebastiano Leo, савјетник за образовање, обуку и рад регије Пуља, Италија, Roberto Vingiani, представник Фондације ITS Academy A. Cuccovillo из Италије. Пројектна координаторка испред Министарства просвјете, науке и иновација Црне Горе и генерална директорица Директората за високо образовање, Драгана Ћетковић, представила је активности и циљеве пројекта "Governance."
У сегменту посвећеном заједничким европским дипломама и интеграцији фондова, Слађана Пешић, национална контакт особа за Интеррег IPA South Adriatic програм, говорила је о могућностима финансирања кроз европске територијалне програме сарадње, док је излагање Tine Delva, замјенице шефа јединице при Генералној дирекцији Европске комисије за образовање, омладину, спорт и културу, било базирано на визији и плану за успостављање европске дипломе. О интеграцији фондова за јачање територијалне кохезије, присутнима је говорила проф. др Маја Дракић-Гргур, деканица Факултета за међународну економију, финансије и бизнис Универзитета Доња Горица.
Maria Elena Romanini, пројектна координаторка, подијелила је са присутнима искуства о интеграцијиама Европских центара за изврсност у Емилији-Ромањи. Истраживачица у Центру изврсности Food Hub, мр Андреа Милачић, пренијела је искуства о интеграцији фондова у образовне екосистеме Црне Горе.
Сесија о тренутном стању интеграције фондова у образовном сектору окупила је експерте из три земље. О њима су говорили prof. dr Azeta Tartara, проректорка за научноистраживачки рад са Универзитета "Aleksandër Moisiu" у Драчу, Албанија, потом Јеннифер Грисорио, виша истраживачица из Регионалне агенције за иновације (ARTI), регија Пуља, Италија и мр Данило Булатовић, пројектни асистент са Универзитета Доња Горица. Они су подијелили своја искуства и примјере интеграције фондова на националном нивоу у Италији, Албанији и Црној Гори.
Francesco Ferri, експерт из Одјељења за политике тржишта рада, образовања и обуке регије Пуља, представио је модел "Агенда за рад." Овај метод хоризонталног заједничког планирања омогућава израду интегрисаних акционих планова с циљем осигуравања квалитета рада, нових вјештина и иновативних политика обуке.
SWOT анализа и фокус групе које је модерирао мр Данило Булатовић, идентификовале су прилике за стварање синергије у интеграцији фондова, циљеве које треба постићи и изазове који се морају превазићи.
Дискусија о кључним корацима и препорукама, такође модерирана од стране мр Данила Булатовића, била је фокусирана на анализу препрека и специфичне кораке према интегрисаним политикама које осигуравају одрживост заједничког прекограничног образовног система EQF нивоа 5.
Семинар је још једном показао важност сарадње између земаља, интеграције фондова и стратешког планирања за јачање образовних система и развој нових модела обуке.