- Влада Црне Горе
Одржана конститутивна сједница Савјета за владавин...
Одржана конститутивна сједница Савјета за владавину права: Прецизно дефинисати рокове у циљу испуњавања услова за чланство у ЕУ до 2028. године
Снажнија подршка судству, јачање капацитета Специјалног државног тужилаштва (СДТ), Специјалног полицијског одјељења (СПО), као и Агенције за спрјечавање корупције (АСК), те оснаживање радних група за преговарачка поглавља 23 и 24, уз прецизно дефинисање рокова за спровођење реформи из европске агенде, допринијеће испуњавању услова за чланство Црне Горе у ЕУ до 2028. године, порука је конститутивне сједнице Савјета за владавину права.
На сједници Савјета, којом је предсједавао потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију мр Момо Копривица, разматрани су механизми превазилажења препрека за унапређење стања владавине права.
Посебан значај дат је изради акционих планова за испуњење завршних мјерила у преговарачким поглављима 23 и 24, будући да они садрже кључне обавезе за унапређење стања у овој важној области. С тим у вези, наглашен је значај прецизног дефинисања обавеза и постављања реалних рокова, узимајући у обзир опредјељење Владе да се све обавезе из европске агенде испуне до краја 2026. године, како би Црна Гора до 2028. године постала пуноправна чланица Европске уније.
Посебно је било ријечи о потреби јачања кадровских и администативних капацитета у извшној и судског грани власти, с посебним фокусом на стварање бољих услова за рад у правосуђу. Чланови Савјета су се сагласили да се питања недостатка судија као и снажења просторних капацитета судства и државног тужилаштва морају приоритетно рјешавати, будући се ова питања рефлектују на цјелокупну правну сигурност у земљи. С тим у вези, формулисан је сет конкретних препорука и задужења надлежним органима у погледу унапређења услова рада институција, прије свега Специјалног државног тужилаштва, Специјалног полицијског одјељења, као и Агенције за спрјечавање корупције.
Предсједник Савјета је изразио очекивање одговорног поступања и потпуне посвећености свих чланова Савјета испуњењу заврних мјерила у поглављима 23 и 24. Најавио је да ће се Савјет састајати, по правилу, једном мјесечно како би се обезбиједио адекватан надзор и праћење реализације обавеза у области владавине права.
Током сједнице је наглашена и потреба системског усклађивања с GRECO препорукама у области борбе против корупције, а дат је и осврт на остале актуелности из преговарачког процеса, као што су потреба уподобљавања састава преговарачких радних група за поглавља 23 и 24 и израда Програма приступања Црне Горе Европској унији 2025-2026. На сједници је усвојен Пословник о раду Савјета, а утврђени су и основни правци у погледу методологије предстојећег рада овог тијела.
Замјеница предсједника Савјета је министарка европских послова, а чланови су предсједница Врховног суда, предсједник Судског савјета, врховни државни тужилац, главни специјални тужилац, директор Агенције за спечавање корупције, као и министри правде, унутрашњих послова, људских и мањинских права, директор Управе полиције, главни преговарач, преговарач за кластер И и шефови преговарачких група за поглавља 23 и 24. Члан Савјета је и један представник НВО сектора. Савјет за владавину права биће мотор убрзања испуњења завршних мјерила из поглавља 23 и 24, која су од пресудног значаја за окончање приступних преговора са ЕУ.