Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Савјет за владавину права: Интензивирати политички дијалог за избор преосталих чланова Судског савјета и судија Уставног суда

Морамо искористити моментум и направити конкретан искорак на плану интеграције. Све надлежне институције морају преузети конкретну одговорност за реализацију кључних приоритета у циљу испуњења преосталих привремених мјерила у поглављима 23 и 24", казао је предсједник Владе др Дритан Абазовић на конститутивној сједници Савјета за владавину права која је данас одржана.

На дневном реду сједнице је био и Акциони план за адресирање кључних приоритета који воде до испуњења преосталих привремених мјерила у поглављима 23 и 24.

Премијер је истакао да је Црна Гора у кључној фази приступних преговора с Европском унијом, у којој се очекује испуњење преосталих привремених мјерила у поглављима 23 и 24 и добијање завршних мјерила у тим областима. Како је казао, европска интеграција је процес у којем учествује комплетно црногорско друштво и све три гране власти имају своју одговорност у том процесу.

„У овом тренутку, за нас је од кључног значаја да се одблокира процес именовања независних, непристрасних и компетентних нових чланова кључних правосудних институција, заснованог на заслугама", казао је Абазовић.

Премијер је указао на значај новоформираног Савјета за владавину права истакавши да ће то тијело бити задужено за праћење реализације обавеза из поглавља 23 - Правосуде и темељна права и 24 - Правда, слобода и безбједност у процесу приступања Црне Горе Европској унији, праћење реализације обавеза које воде испуњавању привремених мјерила у тим поглављима, те разматрање разлога за кашњење у реализацији обавеза и давање препорука државним органима, органима државне управе и другим органима и институцијама за хитно поступање у циљу реализације обавеза.

Чланови Савјета су договорили динамику реализације кључних активности све три гране власти, до краја текуће године, које воде испуњењу привремених мјерила у области владавине права. У том контексту је, поред осталог, договорено да надлежни ресори у Влади, до краја године реализују најважније обавезе из домена правосуђа, борбе против корупције и организованог криминала, слободе изражавања и медија.

Такође је истакнута потреба да Скупштина да у што скоријем року изабере преостала три члана Судског савјета из реда угледних правника, четири судије Уставног суда и врховног државног тужиоца.

Сједници су, осим предсједника Абазовића присуствовали и Јована Маровић, потпредсједница Владе и министарка европских послова, Филип Аџић, министар унутрашњих послова, Марко Ковач, министар правде, Зоран Миљанић, министар без портфеља, задужен да се стара о спровођењу политике у области борбе против корупције, те Владимир Нововић главни специјали тужилац, Маја Јовановић, в.д. врховног државног тужиоца, Зоран Брђанин, директор Управе полиције, Весна Вучковић, в.д. предсједсједнице Врховног суда, Весна Симовић Звицер, предсједница Судског савјета, Јелена Перовић, директорица Агенције за спречавање корупције, Павле Ћупић, представник НВО Грађанска алијанса, као и Бојан Божовић, државни секретар у Министарству правде. За секретара Савјета је одређен Милош Радоњић, који је уједно и шеф Радне групе за поглавље 24., а сједници су по позиву присуствовали и Денис Вукотић, државни секретар у Министарству културе и медија и Момо Копривица, предсједник скупштинског Одбора за политички систем, правосуђе и управу.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?