- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Одржана радионица ,Хадронска терапија: од иновациј...
Одржана радионица ,Хадронска терапија: од иновација до имплементације”
У оквиру ХИТРИ Плус пројекта у Научно - технолошком парку организована је дводневна радионица под називом ,,Хадронска терапија: од иновација до имплементације”, чији је домаћин Министарство просвјете, науке и иновација.
Радионица је организована, кроз презентацију активности пројектних партнера и стручне расправе, а доприноси размјени искустава и најновијих научних достигнућа у домену хадронске канцер терапије.
Догађај је отворио генерални директор Директората за међународну сарадњу, европске интеграције и ЕУ фондове, Марко Вукашиновић, који је казао да ,,свјесни све већих изазова у савременом свијету, који носе са собом и повећане ризике по здравље, чему свједочи и нажалост, стални пораст малигних обољења у свијету, наука и истраживање су ти од којих се очекује одговор, како у смислу превентивних, тако и у смислу метода за третмане".
Једна од најсавременијих, свакако јесте и хадронска канцер терапија, тачније третман канцера тешким јонима, много ефикаснија метода лијечења него било која друга врста зрачења. Њоме се доприноси очувању здравих ткива, а третирају се искључиво циљана подручја, захваћена малигнитетом. Предност ове методе је што је могу користити и дјеца и труднице, уз већу стопу преживљавања него што је то случај са конвенционалним третманима. Но, и ова метода, као и све друге, своје упориште мора имати у јакој научној сфери, тачније у развијеној и доступној истраживачкој инфраструктури. Зато и не чуди чињеница што су европски центри за терапију тешким јонима директно повезани са водећим европским истраживачким лабораторијама. Овакав приступ доприноси не само јачању партнерстава, већ и изградњи капацитета, посебно када су у питању млади истраживачи”, поручио је Вукашиновић.
У радионици су поред представника академске и научне заједнице, учествовали и представници КНАО-а, ЦЕРН-а, ГСИ - ја и СЕЕИСТ-а.