Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одрживи развој - прилагођавање климатским промјенама

Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма 9. децембра 2021. године, у хотелу Рамада организује консултативни састанак на тему “Побољшана координација и размјена информација као алат за обезбеђивање спровођења политика одрживог развоја, са фокусом на интегрисање прилагођавања климатским промјенама”.

Чињеница је да климатске промјене представљају озбиљну пријетњу и стварају бројне ризике за привреде, друштва и екосистеме. Умањење ових ризика захтијева рад на драстичном смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште (митигација), у комбинацији с мјерама за повећање отпорности на посљедице које настају као резултат повећане концентрације ових гасова, и тиме климатских промјена (адаптација).

Наш одговор на ове изазове мора бити брз и осмишљен на начин да рад и редосљед активности буду ефикасни и ефективни. Кроз изградњу институционалног, планског и програмског оквира за адаптацију на националном и секторском нивоу, Црна Гора ће бити у стању да идентификује ризике и рањивости узроковане климом, користи те информације у процесу планирања адаптације.

Јасно је да се у почетку треба фокусирати на развој и побољшање координационог –институционалног оквира. Првенствено оквира у ком дјелује Национални савјет за одрживи развој, у дијелу митигације и адаптације на климатске промјене. Такође, на самом почетку неопходно је радити на унапређивању способности свих актера који су укључени у овај координациони оквир. Затим ће се, како координациони оквир буде јачао, предузимати мјере за побољшање базе података утврђивањем климатских ризика и њиховом употребом као основом за дефинисање и процјену одговарајућих мјера (улагања, пројеката, програма, итд.).

На састанку ће се разговарати о сљедећим темама:

  • Побољшање координационог оквира у ком дјелује Национални савјет за одрживи развој у дијелу митигације и адаптације на климатске промјене;
  • Унапређење способности оних који су укључени у координациони оквир;
  • Кориштење примјера добрих пракси из Европске уније и глобално;
  • Идентификовање кључних носиоца ових процеса и осигуравање њиховог преданог и професионалног приступа и рада.

Ова активност реализује се у сарадњи са канцеларијом Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, кроз пројекат “Унапређење капацитета Црне Горе за интегрисање ризика од климатских промјена у планирање”.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?