- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Пејовиц на округли сто „Оснажене за учешће у јавно...
Пејовиц на округли сто „Оснажене за учешће у јавном животу“
У Подгорици је 29. новембра 2024. године одржан округли сто на тему „Оснажене за учешће у јавном животу“, у организацији Мреже за европске политике (НВО), а уз подршку Министарства људских и мањинских права. Догађај је окупио представнике и представнице државних институција, невладиних организација, стручњаке и стручњакиње, као и активисте и активисткиње који се баве унапређењем равноправности полова и повећањем ангажовања жена у јавном и политичком животу.
Циљ овог округлог стола био је пружити платформу за размјену искустава и добрих пракси у оснаживању жена у свим сегментима друштва. Учесници и учеснице су дискутовали о кључним изазовима са којима се жене суочавају у остваривању својих права и потенцијала, те о стратегијама и мјерама које могу омогућити веће укључивање жена у процесе доношења одлука, како на локалном, тако и на националном нивоу.
Начелница Одјељења за послове родне равноправности, Биљана Пејовић, нагласила је важност континуираног рада на оснаживању жена:
„Повећање учешћа жена у свим сегментима друштва, од политике до привреде, није само питање правде, већ и нужност за постизање бољих и одрживијих друштвених и економских резултата,“ изјавила је Пејовић.
Према доступним подацима, проценат жена предузетница у Црној Гори биљежи раст, али још увијек постоји значајан јаз у односу на мушкарце. Удио жена међу предузетницима и предузетницама је мањи од 30%, иако се број жена које покрећу властите бизнисе повећава из године у годину. „Ово је позитиван искорак, а уз постојећу и будућу подршку, увјерени смо да смо на прагу дугорочно позитивног тренда,“ додала је Пејовић.
Министарство људских и мањинских права остаје посвећено унапређењу родне равноправности, стварајући друштво у којем жене и мушкарци, дјевојчице и дјечаци, имају једнаке шансе за успјех, како на тржишту рада, тако и у свим другим сферама друштвеног и политичког живота.
„Важно је да препознамо да оснаживање жена није задатак само жена. То је задатак цјелокупног друштва – и мушкараца и жена – јер једино заједничким снагама можемо створити праведнији и инклузивнији свијет,“ закључила је Пејовић.
Министарство ће наставити да подржава овакве иницијативе, увјерено да се кроз заједнички рад могу остварити значајни помаци у правцу равноправнијег и праведнијег друштва.