- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Организован први Сајам европских пројеката
Организован први Сајам европских пројеката
Привредна комора Црне Горе и Канцеларија за европске интеграције организовале су 29. маја 2021. године први Сајам европских пројеката у оквиру Мјесеца Европе.
Манифестацију код Дворца Петровића на Крушевцу су отворили предсједник Привредне коморе Властимир Голубовић, главна преговарачица са ЕУ и национална ИПА координаторка Зорка Кордић и амбасадорка Европске уније у Црној Гори Цристина Оана Попа.
Посјетиоци су били у прилици да се упознају са пројекатима које имплементирају Комора и Канцеларија за европске интеграције, те активностима Министарства економског развоја, Инвестиционо развојног фонда, Научно технолошког парка и ИПЦ Технополис у овој области.
Сајму су присуствовали и представници компанија са искуством у имплементацији пројеката који се кроз различите програме финансирају средствима претприступне помоћи, а ријеч је о Луци Бар, Луци Котор, Аеродромима Црне Горе и Липској пећини. Током сајма су представљене и прилике за учешће у пројектима финансираним из ЕУ фондова, али и другим националним програмима финансирања.
Предсједник Привредне коморе Властимир Голубовић је истакао да Сајам представља одличну прилику да се укаже на значај даљег убрзаног европског пута наше државе и бенефите који су на располагању током процеса преговора.
Комора дуги низ година учествује у различитим међународним пројектима који су у највећем броју финансирани из различитих фондова Европске уније. До сада, успјешно је реализовала њих 26.
– Тренутно имплементирамо 25 пројеката, од чега 18 кроз европске програме, а који се баве различитим темама актуелним за нас као сервис пословне заједнице, наше чланице и друштво у цјелини. Њихова укупна вриједност је преко 27 милиона еура – рекао је Голубовић.
Истиче да ће не само финансијски аспект, већ посебно знања и компетенције, значајно унаприједити капацитете наших привредника као твораца нове вриједности у економији.
– Комора као кровна институција привреде, поставила је циљеве у овом контексту – а то је обучен и компетентан људски потенцијал, способан да помогне пословној заједници у коришћењу структурних фондова који ће нам бити доступни након придруживања заједници европских народа – рекао је он.
Истиче увјерење да ће Комора на том путу и даље имати подршку Канцеларије за европске интеграције, Делегације Европске уније, те бројних европских комора са којима блиско сарађује у оквиру ЕУРОЦХАМБРЕС-а.
Апострофирао је улогу стручних служби Привредне коморе у свим преговарачким групама које се баве темама важним за привреду, као и допринос Коморског инвестиционог форума Западног Балкана, који се бави промоцијом евроспких вриједности, с посебним акцентом на стварању претпоставки за што повољније привредно учешће на јединственом европском тржишту и привлачењу инвестиција.
– Већ данас, најутицајније политичке и економске адресе у Бриселу препознају удружене привредне коморе региона као релевантног саговорника, а у тешким тренуцима ЦОВИД-а њихова врата била су отворена за наше иницијативе, на чему им и овом приликом захваљујем у име Привредне коморе и привредника Црне Горе – казао је предсједник Голубовић.
Главна преговарачица са ЕУ и национална ИПА координаторка Зорка Кордић је нагласила да Сајмом европских пројеката, чак и у условима тренутне епидемиолошке ситуације, Привредна комора потврђује своју досљедност у промоцији европских вриједности пред пословном, али и широм друштвеном заједницом.
Она истиче да концепт овог догађаја, у оквиру којег се пословна заједница обраћа директно грађанима, подсјећа да реформски процеси који се спроводе у оквиру европске интеграције Црне Горе захтијевају активно учешће свих актера друштва.
– Ово је права прилика да укажемо на значај бројних иницијатива које се реализују уз подршку Европске уније, а које захваљујући свом изузетном развојном и финансијском потенцијалу, цјелокупан европски простор подстичу на међусобну сарадњу у рјешавању заједничких изазова – рекла је Кордић.
Истиче да је најзначајнији дио средстава ЕУ за подршку економском развоју Црне Горе опредијељен у оквиру националних ИПА програма, у оквиру којих су планирани важни пројекти усмјерени на јачање конкурентности, чији ће почетак реализације свакако пружити додатне прилике и за привреднике.
– Између осталог, реализација грант шема чије ће спровођење започети током прве половине наредне године, за потребе унапређења конкурентности малих и средњих предузећа кроз директну подршку женама и подршку спровођењу Стратегије паметне специјализације свакако ће бити додатна могућност за финансирање важних пројеката за нашу привреду – рекла је она.
Према њеним ријечима, програми прекограничне и транснационалне сарадње пружају могућност земљама у процесу приступања да међусобно размјењују искуства и знања, и да у сарадњи с државама чланицама усвајају европске стандарде у различитим областима. О значају ових програма говоре и конкретни, на сајму представљени резултати у домену унапређења и развоја пословног окружења, кроз пројекте Луке Бар, Луке Котор, Липске пећине, Аеродрома Црне Горе и Иновационо Предузетничког Центра Технополис.
Кордић је апострофирала и значајна средства која се за црногорску привреду опредјелјују и кроз програме Уније, као што су ЦОСМЕ, усмјерен на промоцију предузетничке културе и интернационализацију малих и средњих предузећа, те Хоризонт Европа, који предвиђа увезивање науке и привреде за потребе ефектнијег учинка истраживања и иновација у одговору на кључне друштвене изазове.
– Увјерена сам да ће овај сајам бити подстицај за реализацију већег броја европских пројеката, те захвалим свим институцијама и организацијама које препознају прилику коју нам Европска унија пружа кроз инструменте подршке и својим иницијативама заједнички доприносе квалитетнијем животу наших грађана – рекла је Кордић.
Амбасадорка ЕУ Цристина Оана Попа захвалила је Привредној комори Црне Горе на организацији овог, како каже, важног догађаја.
– Толико сјајних примјера пројеката које финансира ЕУ доказује не само да је Унија највећи донатор у Црној Гори, већ и да се подршка користи на прави начин – сматра Попа.
Истакла је да Европска унија помоћ усмјерава кроз разне инструменте, али најважнији је Инструмент претприступне подршке, познатији као ИПА. Кроз ИПА-у се подржава модернизација црногорске јавне управе и јачање владавине права у држави, заштита животне средине, изградња путева и жељезнице, подржавају предузећа и предузетници, као и организације цивилног друштва. Додаје да је најпопуларнији ЕУ програм вјероватно ИПАРД, који пружа бесповратна средства стотинама малих пољопривредника и агропредузећа.
Истиче да је на сајму неколико примјера пројеката Интеррег и прекограничне сарадње који су зближили Европљане кроз помоћ у рјешавању заједничких изазова.
– Црној Гори је од 2007. додијељено више од 610 милиона еура, што је дотакло на хиљаде живота, подржало пословање и развој идеја, а све у циљу подршке европском путу државе – казала је амбасадорка ЕУ.
Указала је и на важност Ерасмус+ и ЦОСМЕ програма који су отворени за надметање свима у ЕУ, па награђивање пројектом представља још већи успјех.
– Од најсјевернијих Пљеваља, гдје је уз подршку ЕУ изграђен Дом за старе, до најјужнијег Улциња, гдје ЕУ подржава маслинаре, порука је једноставна, али кључна: ЕУ већ сада значајно побољшава живот грађана Црне Горе. Европска унија ће наставити да помаже Црној Гори на европском путу, а њеним грађанима у постизању бољег животног стандарда – нагласила је Попа.
Европска унија је тренутно заокупљена ублажавањем посљедица пандемије – испоруком вакцина, изградњом здравствених амбуланти и пружањем подршке онима који су пандемијом највише погођени.
– Али ми размишљамо и о широј слици – о економском опоравку цијелог региона. У оквиру Економског и инвестиционог плана за Западни Балкан, мобилисаћемо до девет милијарди еура за финансирање инвестиционих приоритета у областима саобраћаја, енергетике, зелене и дигиталне транзиције: све с циљем стварања одрживог развоја и радних мјеста – казала је амбасадорка.
Закључила је да Сајам пројеката свједочи и о заједничким напорима и успјесима који ће сигурно услиједити у наредним годинама.
Сајам европских пројеката изазвао је велико интересовање, па су штандове институција и компанија обишли бројни посјетиоци, међу којима су били представници привредне заједнице, државне управе, дипломатског кора и НВО сектора и други.
ПРИВРЕДНА КОМОРА ЦРНЕ ГОРЕ