- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Организована друга радионица посвећена контроли бу...
Организована друга радионица посвећена контроли буке у животној средини
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, уз подршку Канцеларије Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС), организовало је другу по реду радионицу посвећену контроли буке у животној средини, са стручним организацијама и лабораторијама.
Тамара Ђуровић, шефица Одсјека за јонизујућа и нејонизујућа зрачења, нуклеарну и радијациону безбједност, у оквиру којег се, између осталог, налази заштита од буке у животној средини, поздравила је присутне и захвалила УНОПС-у, који је подржао активности Министарства у овој области у најзначајнијем тренутку интеграционог процеса Црне Горе у Европску унију (ЕУ).
Ђуровић је казала да су све инфромације о стању животне средине загарантоване чланом 23 Устава Црне Горе, Законом о животној средини и Законом о заштити од буке у животној средини, када је ријеч о буци.
"Конкретно, када говоримо о преговарачком Поглављу 27 - Животна средина и климатске промјене, за подобласт - бука - дефинисана су завршна мјерила која је потребно испунити у наредном периоду, како би се постигла интерна спремност за привремено затварање потпоглавља. Мјерила се односе првенствено на израду стратешких карата буке, акционих планова за управљање буком за агломерацију и покретање кампања за подизање нивоа јавне свијести и даље коришћење централизованог информационог система у оквиру Агенције за заштиту природе и животне средине", навела је она.
Ђуровић је информисала присутне да је у оквиру сарадње са УНОПС-ом по први пут израђен Водич за менаџмент буком у животној средини, те да је пружена експертиза и у дијелу усклађивања са правном тековином ЕУ у овој области.
"ЕУ је такође позвала Црну Гору да континуирано усклађује свој национални правни оквир са правном тековином Уније. Што се тиче свих до сада регистрованих изазова, цијеним да ће доношењем новог Закона о заштити од буке у животној средини, који је у припреми, бити јасно разграничене надлежности комуналне инспекције и полиције што се у постојећем Закону у пракси показало као недовољно ефикасно, а и пренијеће се одредбе недавно донијете Директиве у овој области", рекла је Ђуровић, уз очекивање да се сарадња у изради новог Закона и пратећих подзаконских аката настави са УНОПС-ом у наредном периоду.
Навела је да радионица има за циљ упознавање са основним процедурама за мјерење, прорачун и оцјену буке у животној средини и унапређење постојећих знања, упознавање са методологијом за израду стратешких карата буке и акционих планова заштите од буке у животној средини, стицање практичних знања кроз примјере. Такође, ова радионица има за циљ испуњавање обавеза из завршног мјерила за подобласт бука а које се односи на подизање нивоа јавне свијести.
Ђуровић је на крају захвалила и колегиници Милени Спичановић Булатовић која је пројектом са УНОПС-ом планирала активности и организовала обје радионице.
Марина Вуковић, координаторка за Црну Гору, је у завршном дијелу поздравила присутне и информисала их да се радионица организује у оквиру вишегодишњег заједничког програма УНОПС-а и Владе Краљевине Норвешке под називом “Знањем до реформе на на Западном Балкану”, а циљ програма је да ојача институционалне, административне капацитете, као и нормативни оквир и његову примјену у пракси.
Вуковић је захвалила Министарству екологије, одрживог развоја и развоја сјевера на организацији радионице, подсјетивши да је УНОПС изабрао врхунског експерта, г-дина Момира Прашчевића као одговор на њихове јасно исказане потребе.
Охрабрила је учеснике/це да подијеле своје импресије о самој радионици као и да искажу своје потребе за даљим интервенцијама у овој области које би потенцијално могле бити подржане у оквиру програма.
На радионици су учествовали представници техничких сервиса и лабораторија: Институт за јавно здравље, Д.О.О. „Центар за екотоксиколошка испитивања“, Институт „СИГУРНОСТ“, Институт за развој и истраживања у области заштите на раду, WИНСОФТ, Д.О.О. „ПРО ЗНР“, Д.О.О. „МОНТИНСПЕКТ“ као и представнице Министарства екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Тамара Ђуровић, Милена Спичановић Булатовић, Славица Брауновић, Маја Раичевић и Весна Вучинић.