- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Представница Министарства екологије, одрживог разв...
Представница Министарства екологије, одрживог развоја и развоја сјевера мр Тамара Ђуровић учествовала на састанцима у сједишту ИАЕА
Шефица Одсјека за јонизујућа и нејонизујућа зрачења, нуклеарну и радијациону безбједност у Министарству екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, мр Тамара Ђуровић активно је учествовала на овогодишњем техничком састанку у својству националне контакт тачке за Конвенцију о физичкој заштити нуклеарног материјала (ЦППНМ) и Амандмане Конвенције о физичкој заштити нуклеарног материјала (АЦППНМ), одржаном у сједишту Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) у Бечу 19. и 20. новембра.
Сврха састанка био је разговор о имплементацији и изазовима и осталим питањима у вези са Конвенцијом и њеним Амандманима. Осим презентација искустава у њиховој примјени, на сваком састанку се организују вјежбе на основу датих сценарија, па годишњи састанци представљају и годишњу обуку националних контакт тачака.
Службеница Ђуровић учествовала је и на техничком састанку о универзализацији ЦППНМ и АЦППНМ који је одржан од 21. до 22. новембра такође у сједишту Међународне агенције за атомску енергију, чија је сврха промовисање даљег придржавања, поштовања одредаба Конвенције и Амандмана и подршка имплементацији кроз размјену мишљења и искустава држава у њиховом спровођењу.
Током одржавања оба састанка, службеница Ђуровић је упознала све присутне представнике држава које су чланице и нечланице Конвенције и Амандмана Конвенције, о доношењу Закона о заштити од јонизујућих зрачења, радијационој и нуклеарној сигурности и безбједности којим је унапријеђена ова област, пренијето 13 аката Европске уније (11 директива, 1 одлука и 1 уредба) као и одредбе из међународно-правних инструмената, од чега и одредбе поменуте Конвенције и њених Амандмана.
Током дискусије, позвала је државе чланице Међународне агенције за атомску енергију које нијесу чланице ЦППНМ и АЦППНМ да то постану и да оне државе које то још нијесу урадиле именују националне контакт тачке за оба међународно-правна инструмента. Такође, позвала је Секретаријат Међународне агенције за атомску енергију да организује састанке на високом нивоу, као и састанке са представницима сталних мисија и амбасада тих држава у Бечу, како би објаснила бенефите пуноправног чланства. Осим тога, подржала је предлог Финске да се организују регионалне радионице у циљу подизања свијести.
Поред наведеног, најавила је слање коментара на Нацрт публикације „Информације за контактне тачке у вези са ЦППНМ и њеним Амандманима“ до краја децембра 2024. године. Циљ ове несеријске публикације је да државама чланицама ЦППНМ-а и њених Амандмана пружи референтне информације о улози националних контакт тачака, добрим праксама, као и информације које се односе на одређивање националних контакт тачака и јачања њихових капацитета. Учесници годишњих састанка националних контакт тачака ЦППНМ и АЦППНМ ПОЦ 2022. и 2023. године исказали су потребу за референтним информацијама и материјалима како би се разјаснила улога контакт тачака и изградили њихови капацитети за извршавање своје улоге.
Службеница Ђуровић најавила је достављања коментара на поменути нацрт публикације, посебно у дијелу додавања једног Анекса ради лакшег извјештавања о националној правној тековини, којом су пренијете одредбе ова два међународно-правна инструмента, што је обавеза државе. Предложила је, такође, да Секретаријат Међународне агенције за атомску енергију изради брошуру, ради лакшег упознавања потенцијалних будућих чланица ЦППНМ и АЦППНМ.
За вријеме одржавања техничких састанака службеница Ђуровић учествовала је и на неформалном састанку страна уговорница Конвенције о додатној накнади за нуклеарне штете, који је одржан у хибридном формату у периоду од 20. до 21. новембра, уз подршку Секретаријата Међународне агенције за атомску енергију.
Сврха овог неформалног састанка је да се расправи о различитим процедуралним питањима у вези са Конференцијом о амандманима тј. измјенама Конвенције о додатој накнади за нуклеарне штете (ЦСЦ), укључујући поступак усвајања амандмана на Конференцији о амандманима, поступак давања пристанка на обавезивање и ступање на снагу усвојеног амандмана и нацрт пословника и нацрт дневног реда за Конференцију о амандманима.