- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Отворен 15. Међународни сајам књига и образовања ...
Отворен 15. Међународни сајам књига и образовања у Подгорици
Јуче је у гаражном простору тржног центра Делта Цитy отворен јубиларни 15. Међународни подгорички сајам књига и образовања. Овај значајни културни догађај, који се ове године одржава под слоганом „Окренимо нову страну”, организован је под покровитељством Министарства просвјете, науке, културе и спорта и трајаће до 4. октобра. Сајам је званично отворио генерални директор Директората за васпитање и образовање припадника мањинских народа и националних заједница у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, Сафет Калач, а на отварању су учешће узели драмски писац и аутор књижевних дјела за дјецу, Дејан Алексић, и координаторка пројекта, Јелена Крсмановић.
Господин Сафет Калач изразио је задовољство да испред Министраства отвори једну од најзначајнијих и најпосјећенијих културних манифестација у Црној Гори.
„Посебно ми се допао слоган овогодишњег сајма „Окренимо нову страну“, јер глобално гледано, читав свијет је на некој прекретници, првенствено због здравствене ситуације и еколошких промјена, и сви бисмо хтјели да окренемо неку нову, бољу и љепшу страну“, рекао је Калач и подсјетио да су претходних година бројна свјетска имена и готово сви регионални писци који су добитници важних књижевних награда били гости овог сајма. Додао је да ће на овогодишњем сајму учествовати писци и издавачи из Црне Горе и региона, а у посебном сајамском простору и програмском дијелу своје активности ће представити наше основне и средње школе, међу којима су : Гимназија ,,Слободан Шкеровић”, Средња електротехничка школа ,,Васо Алигрудић”, Грађевинско-геодетска школа ,,Марко Радевић”, Економска школа ,,Мирко Вешовић”, средње стручне школе ,,Сергије Станић”, ,,Иван Ускоковић” и ,,Спасоје Распоповић”, као и основне школе ,,Сутјеска” и ,,Максим Горки”. Калач је све посјетиоце сајма замолио да посебно обрате пажњу на стваралаштво наших ученика како би им у овим тешким временима за образовање, дали подстрек да још боље схвате његов значај.
„Промоција образовања у овом времену пуном изазова нам је потребна више него икад, јер као што је рекао Нелсон Мендела „Образовање је најмоћније оружје да промијените свијет”, а промјена је управо основни мото и крилатица овогодишњег сајма књига“, закључио је Калач.
У свом обраћању, господин Дејан Алексић је изјавио да све чешће сајмове књига посматрамо као мјеста на првој линији одбране части и достојанства књиге, будући да живимо у времену које отвара парадокс пандорине кутије, гдје се поставља питање има ли књига, у форми у којој је познајемо вјековима, будућност пред најездама нових медија, савремених технологија и дигиталне стварности, након чега је прочитао свој текст под називом „Одбранити књигу”.
Координаторка програма, Јелена Крсмановић се захвалила гостима ријечима: „Сајам књига је мјесто малих и великих сусрета, прилика да упознамо много нових књига и да пратимо догађаје који су овај сајам претворили у велику позорницу савремене књижевности и културе”, те информисала јавност да ће се овогодишњи сајам књига одржавати у складу са важећим епидемиолошким мјерама, али да је улаз за сваког посјетиоца бесплатан током цјелокупног трајања манифестације.
Након званичног отварања, представљен је први програм који организује Народна библиотека Будве, а ради се о изложби слика „Моја ћирилица”, ауторке Олгице Стефановић коју је отворио проф. др Александар Јерков.