Патент

ПАТЕНТ

Патент је искључиво право које држава додјељује за проналазак који је:

- нов (проналазак је нов ако није садржан у стању технике);
- има инвентивни ниво (проналазак има инвентивни ниво ако за стручњака из одговарајуће области не произилази, на очигледан начин, из стања технике);
- индустријски примјенљив (проналазак је индустријски примјенљив ако се предмет проналаска може произвести или употријебити у било којој грани индустрије и пољопривреди).

Предмет проналаска који се штити патентом може бити производ (као нпр. уређај, супстанца, композиција) или поступак.

Предмет проналаска који се штити патентом може се односити и на:

1) производ који се састоји од биолошког материјала или који садржи биолошки материјал;
2) поступак којим је биолошки материјал произведен, обрађен или коришћен;
3) биолошки материјал који је изолован из природне средине или је произведен техничким поступком, иако је претходно постојао у природи.

Патентом се не могу штитити:

1) открића, научне теорије и математичке методе;
2) естетске креације;
3) планови, правила и поступци за обављање интелектуалних дјелатности, за играње игара или за обављање послова;
4) програми рачунара;
5) приказивање информација.

У Црној Гори проналасци се штите патентом према одредбама Закона о патентима (“Службени лист ЦГ”, бр. 42/15, 2/17, 146/21, 3/23 и 84/24), док је Правилником о садржини регистара, пријава и других поднесака, начину подношења пријава и објављивању података у поступцима правне заштите проналазака ("Службени лист ЦГ", број 8/16) уређена ближа садржина начина подношења и прилози уз пријаву патента, начин састављања појединих дијелова пријаве патента и подаци од значаја за депоновање биолошког материјала, садржина и облик исправе о патенту и патентног списа, садржина података који се објављују у службеном гласилу, као и друга питања од значаја за правну заштиту проналазака.

Патент траје 20 година од датума подношења пријаве патента, под условом да су плаћене прописане таксе за одржавање права.

Патент је територијално право и важи унутар географских граница државе у којој је признат. 

ПОСТУПАК ЗА ПРИЗНАЊЕ ПАТЕНТА

Поступак за признања патента покреће се подношењем пријаве Министарству економског развоја. Пријава се подноси у писаном облику, у два примјерка, на црногорском језику, у просторијама Дирекције за интелектуалну својину или путем поште (адреса Бул. Светог Петра Цетињског број 147, 81 000 Подгорица).

Пријава за признање патента мора да садржи сљедеће дјелове и они треба да буду изложени по наведеном редосљеду:

1. захтјев за признање патента (Образац П-1)
2. опис проналаска (проналазак мора бити описан потпуно и јасно, тако да га стручњак из одговарајуће области може извести);
3. један или више захтјева за заштиту проналаска патентом - патентне захтјеве (патентним захтјевима одређује се предмет чија се заштита тражи. Они морају бити јасни, сажети и у потпуности подржани описом проналаска);
4. нацрт на који се позивају опис и захтјеви, у одговарајућем случају;
5. апстракт (апстракт је кратак садржај суштине проналаска, који служи искључиво за техничко информисање).

Уз патентну пријаву подноси се и сљедеће:

1. доказ о уплати прописане административне таксе;
2. изјава проналазача у случају да не жели бити наведен у пријави;
3. пуномоћје за заступање, ако се пријава подноси путем заступника (које је обавезно када пријаву патента подноси страно правно и физичко лице).
4. изјава о заједничком представнику у случају више подносилаца.

За ближе детаље о начин подношења, прилозима уз пријаву патента и начину састављања појединих дјелова пријаве патента упућујемо Вас на чл. 10, 11, 12, 13,14, 15, 16, 17 и 18 поменутог  Правилника о садржини регистара, пријава и других поднесака, начину подношења пријава и објављивању података у поступцима правне заштите проналазака.

Административна такса за подношење националне пријаве за признање патента је 50,00€ до 10 патентних захтјева, а за сваки сљедећи патентни захтјев преко 10 патентних захтјева - 2,00€. Рачун за уплату административних такси је: 832-3161910-97.

ДОКАЗИВАЊЕ ПАТЕНТИБИЛНОСТИ (суштинско испитивање)

Носилац патента дужан је да, најкасније до истека девете године важења патента, достави писани доказ да је проналазак патентибилан, односно да је нов, иновативан и индустријки применљив и плати прописану административну таксу. Ако носилац патента не достави писани доказ, патент престаје да постоји на дан истека десете године његовог трајања.

Писаним доказом сматраће се овјерени превод на црногорски језик патентног списа патента признатог за исти проналазак у поступку суштинског испитивања пријаве патента, који спроводи државни и међудржавни завод у складу са Уговором о сарадњи на подручју патената, као и други завод, с којим у тренутку подношења доказа о патентибилности Министарство економског развоја има потписан уговор о сарадњи.

МЕЂУНАРОДНА ЗАШТИТА ПАТЕНТА

Правна заштита проналаска ван територије Црне Горе, може се остварити на три начина:

- Преко националног система
- Преко ПЦТ Система
- Преко система европске пријаве

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?