Пејовић: Предузети конкретне кораке у циљу оснаживања жена са села

Објављено: 15.10.2024. 06:45 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Ове жене су срж наших заједница и често преузимају на себе терет који је превише пута невидљив и непрепознат. Њихов труд, иако кључан за опстанак и развој наших руралних заједница, остаје недовољно вреднован и признат.

Комитет за елиминацију дискриминације жена (ЦЕДАW) са забринутошћу констатује да жене у руралним подручјима сносе несразмјерно велики терет неплаћеног рада у тешким условима, често без основних услова за живот. Ограничен приступ текућој води, струји и услугама бриге о дјеци само су дио свакодневних препрека са којима се ове жене суочавају. Поред тога, оне су изложене родно заснованом насиљу и често немају адекватан приступ правди, здравственој заштити, социјалном осигурању и другим основним услугама које би им омогућиле достојанствен живот.

У поводу обиљежавања 15. октобра, Међународног дана жена са села у Бијелом Пољу је организован догађај са циљем скретања пажње на непроцјењиви допринос жена из руралних подручја у пољопривреди и руралном развоју, препознајући њихову кључну улогу у обликовању отпорнијих и просперитетнијих заједница.

Оснаживање жена у руралним подручјима Црне Горе кључно је за постизање одрживог развоја и просперитета цијелих заједница. Жене са села заслужују нашу подршку, поштовање и признање за свој допринос који често остаје непримијећен, али је темељ наше будућности, истакла је Биљана Пејовић испред Министарства људских и мањинских права.

RR

Начелница Одјељења за послове родне равноправности Биљана Пејовић поручила је даље да су жене из руралних подручја пречесто искључене из политичког и јавног живота, а посебно из одлучивања о питањима која се тичу руралног развоја. Њихов глас, искуство и потребе нису довољно заступљени у процесима доношења одлука, а њихово учешће у пројектима руралног развоја остаје на маргини.

Пејовић је позвала надлежне институције да предузму конкретне кораке у циљу оснаживања жена са села, сходно и препоруци ЦЕДАW комитета, како би оствариле једнака права на економске ресурсе, укључујући власништво и контролу над земљиштем и другим облицима имовине, приступ финансијским услугама, насљедству и природним ресурсима и могле равноправно учествовати у развоју својих заједница.

Догађај је организован у сарадњи Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) и Развојног програма Уједињених нација (УНДП), у партнерству са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде, као и општинама Бијело Поље, Беране и Плав.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?