Пејовић: Смањење родног јаза је кључно за остваривање Циљева одрживог развоја

Објављено: 22.10.2024. 12:11 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Биљана Пејовић учествовала је на Беијинг+30 Регионалном састанку одржаном у Женеви од 21. до 23. октобра 2024. године, у организацији УНЕЦЕ-а и УН WОМЕН-а испред Министарства људских и мањинских права Црне Горе.

Пејовић је истакла важност наставка напора за унапређење родне равноправности у Црној Гори и региону, наглашавајући кључне изазове и постигнућа у имплементацији Пекиншке платформе за акцију. Такође је подвукла важност сарадње између држава, међународних организација и цивилног друштва у циљу оснаживања жена и остваривања равноправности у свим сферама друштва.

"Овај састанак пружа значајну прилику да размијенимо искуства и најбоље праксе у унапређењу родне равноправности, али и да освјежимо нашу посвећеност Пекиншкој декларацији и даљој изградњи друштва у којем су жене равноправне учеснице у свим аспектима живота", изјавила је Пејовић.

Напредак ка ЕУ не може бити потпун без напретка у родној равноправности, која је интегрални део агенде проширења ЕУ. Нажалост, према последњем извештају Европске комисије, Црна Гора има низак Индекс родне равноправности који износи 59,3, што је далеко испод просјека ЕУ-27, који износи 68,6. У Црној Гори, појаснила је Пејовић, жене чине само 44% запослених и активног становништва, а заступљеност жена у парламенту пала је на 21% у 2023. години, што је смањење у односу на 27% из 2021. године. Ове статистике јасно показују да су жене и даље недовољно заступљене у кључним областима друштвеног живота.

У посљедњих неколико година, регион Економске комисије за Европу, укључујући Црну Гору, свједочи одређеним позитивним помацима у борби за родну равноправност, али изазови остају. Иако су жене све присутније у образовању, и даље се суочавају с препрекама на тржишту рада и у политичком одлучивању. Нажалост, и поред постојања институционалних механизама, хоризонтално и вертикално успостављених,  суочавамо се с проблемима у имплементацији ових политика због ограничених ресурса, закључила је Пејовић.

Црна Гора предузима стратешке акције како би ојачала капацитете за спровођење ЕУ директива о родној равноправности и антидискриминацији. Наш циљ је усклађивање националног законодавства са правним тековинама ЕУ, као и спровођење препорука међународних тијела попут ЦЕДАW-а.

Смањење родног јаза је кључно за остваривање Циљева одрживог развоја, посебно Циља број 5: Родна равноправност, поручила је Пејовић.

Састанак у Женеви представљао је важан корак у припремама за глобално обиљежавање 30. годишњице Пекиншке конференције и даље оснаживање жена у складу са циљевима одрживог развоја Уједињених нација.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?