- Влада Црне Горе
По моделу Барнахус Црна Гора ће имати своју дјечиј...
По моделу Барнахус Црна Гора ће имати своју дјечију кућу за дјецу жртве насиља
Потпредсједник Владе за демографију и младе, министар спорта и младих и предсједник Савјета за права дјетета Драгослав Шћекић, отворио је Конференцију "На путу ка изврсности: Удружени ка дјелотворној дјечијој заштити с моделом Барнахус", коју у име Владе Црне Горе организивао кабинет потпредсједника Владе за демографију и младе уз подршку UNICEF-а, Савјета Европе и ЕУ.
На основу међународне добре праксе, која доказано смањује трауме и секундарну виктимизацију дјетета и побољшава квалитет доказа, Барнахус модел омогућава професионалцима, попут полицајаца, тужилаца, социјалних и здравствених радника и судија, да заједно раде с дјецом, која су преживјела насиље и злочин или била свједоци насиља и злочина, у једном, безбједном простору, а Црна Гора је најавила увођење овог система.
Црна Гора и овом активношћу, односно преузимањем модела Барнахус жели исказати своју пуну посвећеност испуњавању својих обавеза у процесу приступања Европској унији. Сектор унутрашњих послова, здравство, правосуђе, социјална и дјечја заштита, образовање, парламент, академска заједница, локална заједница, приватни сектор, медији и други, сви морамо радити заједно како бисмо спријечили и одговорили на насиље, рекао је на отварању конференције потпредсједник Владе Црне Горе, министар спорта и младих и предсједник Савјета за права дјетета Драгослав Шћекић.
Према наводима UNICEF-а, Барнахус пружа заштиту дјеци на начин који је у потпуности у складу с међународним стандардима људских права прописаним УН Конвенцијом о правима дјетета.
Обједињавање услуга под један кров помаже дјеци која су искусила насиље или му свједочила да добију координисану, ефикасну и саосјећајну подршку. Увођење Барнахуса у Црну Гору у складу је с принципима УН Конвенције о правима дјетета и даће наду дјецу која су преживјела насиље и свједочила насиљу, рекла је на данашњем отварању конференције регионална директорка UNICEF-а за Европу и Централну Азију и специјална координаторка за одговор на избјегличку и мигрантску кризу у Европи Ређина Де Доминићис.
Барнахус је препознат као модел добре праксе од стране Комитета држава потписница Конвенције Савјета Европе о заштити дјеце од сексуалног искориштавања и сексуалне злоупотребе (Ланзароте комитет) 2015. године и од тада Савјет Европе активно подржава државе чланице да га прилагоде и примијене.
Према студији Савјета Европе из 2023. године, укупно 28 држава чланица ове организације има Барнахус сервис или неке друге сервисе врло сличне Барнахусу. Од преосталих 18 држава, пет је у процесу успостављања таквих сервиса, а 11 држава посједује неке друге мултидисциплинарне сервисе за дјецу која су доживјела насиље.
Барнахус модел препознаје да се живот и искуства дјетета не могу подијелити тако да одговарају различитим сервисима који се нуде. Морамо се водити правима и потребама дјетета и градити сервисе у односу на њих. Наша је одговорност да, заједно с међународним партнерима, подржимо државе потписнице Ланзароте конвенције да спроведу одговарајуће реформе како бисмо постигли ту промјену у најбољем интересу дјеце жртава сексуалног насиља, поручила је на конференцији координаторка за права дјетета и шефица Одјељења за права дјетета Савјета Европе Регина Јенсдотир.
Барнахус постоји у многим земљама ЕУ. Препознат је као међународни модел добре праксе у Стратегији ЕУ о правима дјетета за период 2021–2024, па ће увођење овог модела бити од помоћи Црној Гори у погледу приступања Европској унији.
Европска унија подржава Црну Гору у спречавању насиља и заштити дјеце од свих облика насиља и злостављања. Поздрављамо успостављање Дјечје куће по моделу Барнахус. Црној Гори је потребан свеобухватни систем заштите који ће интегрисати овакве куће у континуитет бриге о дјеци којој је то потребно, рекла је на данашњој конференцији амбасадорка ЕУ у Црној Гори Оана Кристина Попа.
Савјет Европе, UNICEF и ЕУ посвећени су пружању подршке Влади Црне Горе и других земаља да успоставе и одржавају квалитетне и одрживе сервисе попут Барнахуса, закључак је говорника на конференцији.
Регионална конференција о моделу Барнахус у Црној Гори окупила је званичнике из влада бројних држава Европе и Централне Азије, представнике међународних организација и цивилног друштва, као и стручњаке за модел Барнахус, дјечју заштиту и права дјетета.