Почела реализација стратешког пројекта „Креативност на Јужном Јадрану“

Објављено: 30.05.2024. 08:00 Аутор: Министарство европских послова

Састанком партнера званично је отпочео стратешки пројекат пројекат „СА Цреативитy“ (Креативност на Јужном Јадрану), који заједнички спроводе институције из Италије Албаније и Црне Горе у оквиру програма Интеррег ИПА Јужни Јадран.

Пројекат има за циљ да унаприједи туристичку понуду у три државе кроз јачање културних и креативних индустрија, размјену знања међу умјетницима и ствараоцима и оживљавање културних локалитета.

Носилац пројекта је Министарство културе и медија Црне Горе, а поред институција из италијанских регија Пуља и Молизе те Албаније, један од партнера је и Национална туристичка организација Црне Горе.

Министарка европских послова Маида Горчевић честитала је Министарству културе и медија на прилици да опет буде носилац пројекта вриједног готово 4,8 милиона еура, који се овог пута финансира кроз Интеррег ИПА програм Јужни Јадран.

Maida G mep

“Вјерујем да су указано повјерење заслужили успјешним управљањем недавно завршеним пројектом 3Ц, који је реализован у оквиру претходне перспективе Интеррег ИПА програма Италија – Албанија – Црна Гора”, казала је Горчевић.

Она је истакла да кроз овај пројекат Црна Гора добија прилику да у сарадњи са Италијом и Албанијом унаприједи туристичку понуду кроз јачање културних и креативних индустрија и оживљавање културних локалитета, али и да подстакнемо употребу дигиталних технологија и умрежавање умјетника и креативних стваралаца из три државе.

Горчевић је најавила да се наредних дана у оквиру програма Интеррег ИПА Јужни Јадран очекује расписивање Позива за стандардне пројекте, чија укупна вриједност износи око 38 милиона еура.

„То је уједно и позив свим потенцијалним корисницима из Црне Горе да искористе бројне могућности које нуде програми европске територијалне сарадње“, нагласила је Горчевић.

Министарка културе и медија др Тамара Вујовић казала је да ће Министарство културе и медија радити на активнијем и одговорнијем искоришћавању потенцијала фондове Европске уније за културни и креативни сектор, како би заједно са партнерима убрзали раст и обезбиједили одрживост сектора, што би овај сектор поставило корак испред других.

Min.Vujovic MK

“Зато ће Црна Гора проактивније користити фондове ЕУ за културни и креативни сектор, како би убрзала раст и обезбиједила одрживост сектора, зато ћемо у наредном периоду још активније радити на промоцији свих потенцијала овог сектора и комуникацији спектра могућности за његов развој који може бити додатно подржан сарадњом са партнерима”, поручила је Вујовић.

Вујовић је да казала да имплементацијом пројектних активности желе да допринесу стварању услова за умрежавање и прекограничну сарадњу културних и туристичких актера, како би регион Јужног Јадрана креирао заједничке културне и туристичке производе и на тај начин допринио самоодрживости сектора у Италији, Албанији и Црној Гори.

“Ревитализација културног насљеђа и стављање културних добара у контекст одрживе намјене, један су од приоритета у раду нашег Министарства. Због тога сам изузетно задовољна што је дио пројектних активности реконструкција и ревитализација Тврђаве Шпањола у Херцег Новом која има статус непокретно културно добро и значајне потенцијале за развој и промоцију културног туризма. Реконструкцијом ће ово културно добро бити обновљено заштићено од даљег пропадања и биће коришћено у сврху презентације креативних потенцијала Црне Горе, региона и шире, будући да ће у објекту бити успостављен међународни креативни центар са резиденцијалним капацитетима”, казала је Вујовић.

Предсједник Општине Херцег Нови, Стеван Катић исказао је задовољство што је Херцег Нови кроз овај пројекат добио подршку и шансу да, уз очување вриједног историјског споменика из 16. вијека, култури да нову димензију.

”Херцег Нови је град културе у којем је одувијек присутан шарм умјетности кроз коју се живи и којој се посвећује велика пажња. Подједнако смо поносни на тај сегмент као и на веома богато културно историјско насљеђе међу којима се издвајају фортификациони објекти. Због тога нам је од пресудне важности могућност да древну тврђаву Шпањолу обновимо и у њој оспособимо међународни креативни, умјетнички центар. Радује нас што ћемо младим умјетницима створити услове да искажу умјеће и таленат, афирмисаним умјетницима да прикажу знање и вјештине, а свима који дођу понудити мјесто сусрета умјетности, дружења, креативности“, казао је Катић.

Кјара Кампаниле је испред Заједничког секретаријата програма Јужни Јадран нагласила важност свих стратешких пројеката које ће у наредном периоду спроводити институције из Италије, Албаније и Црне Горе, посебно акцентујући њихову важност за заједницу и све укључене државе.

Директорица НТО ЦГ, др Ана Трипковић-Марковић, истакла је да се значај културе у туризму не може прецијенити, као ни значај туризма за Црну Гору. Према њеним ријечима, култура је одувијек била, а са годинама постаје и све више, један од најважнијих фактора који утичу на туристу да одабере неку земљу за своју сљедећу дестинацију.

Очекивани резултат пројекта биће повезивање сектора културе и туризма у три државе кроз заједничку стратегију за промоцију културних, туристичких и креативних потенцијала.

МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?