- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација ПОЧИЊЕ ГЛАСАЊЕ ОНЛИНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ЗА ИЗБОР НАЈБОЉЕ Д...
ПОЧИЊЕ ГЛАСАЊЕ ОНЛИНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ЗА ИЗБОР НАЈБОЉЕ ДРУШТВЕНО ОДГОВОРНЕ ИДЕЈЕ
Након избора 10 финалних тимова и тромјесечног инкубационог периода који су прошли с менторима, конкурс за највећи програм подршке друштвеном предузетништву младих, Социал Импацт Аwард (СИА) улази у завршну фазу - избор побједничких тимова. Од данас до 28. септембра на следећем линку: хттпс://монтенегро.социалимпацтаwард.нет/ сви заинтересовани могу гласати за свог фаворита, односно за тим који према њиховој оцјени има најбољу друштвено одговорну идеју и највећи потенцијал да ријеши конкретан друштвени проблем у заједници.
Представљамо 10 финалних тимова који су заслужили прилику да раде на себи и развоју овог пројекта, а за које шира јавност може гласати:
1. Цоде Ред је едукативна и забавна видео игра која симулира реалне ванредне ситуације. На забаван начин, кроз „гејмификовану“ апликацију подстиче кориснике да науче како да пруже помоћ у различлитим ситуацијама, реагују у случају земљотреса или пожара, тестирају своје знање и доносе брзе одлуке. Чланови тима: Ивона Вујошевић и Милош Шаровић.
2. Занати.ме је интерактивни веб портал на ком ће све занатлије моћи да објављују услуге и дјелатности које нуде, цијену њихових услуга, слике могућих производа, али и рецензије од клијената, како би сви заинтересовани могли да одаберу најбољу опцију. Циљ ове идеје је промоција занатских послова, који са модернизацијом тржишта полако „изумиру“. Креатор ове идеје је Ардијан Гојчај.
3. ПаркМеУП има за циљ да путем апликације повеже власнике приватних паркинг мјеста са онима којима су она потребна, а све то преко праткичне онлине платформе која ће омогућити возачима да лако пронађу и резервишу унапријед слободно паркинг мјесто. Чланови тима:Данило Јоксимовић и Андрија Божовић.
4. Залиј.ме је персонализован производ који уз помоћ Ардуино сензора мјери влажност земљишта и када оно није довољно влажно шаље се сигнал којим се активира систем да се биљка залије. На овај начин се рјешава проблем угинућа биљака када су чланови домаћинства одсутни. Чланови тима: Лара Мазалица, Елена Вемић и Миљана Дромљак.
5. Висит виллаге је платформа за повезивање пољопривредних газдинстава са становништвом које нема пољопривредну активност, туристима, стартуп-овима и другим пољопривредним газдинствима, а све у циљу промоције пољопривредног газдинсва у туристичке сврхе. Чланови тима: Марија Радуновиц, Симона Илић и Весна Коровић.
6. Стаy сафе пројекат обухвата подизање информисаности младих људи о ХИВ инфекцији, кроз едукацију и различите радионице стручњака на ову тему. Такође, идеја је формирање инфо-пунктова за анонимно тестирање на ову врсту болести и креирање "Сигурних од ХИВ-а" студентских догађаја. Чланови тима: Лазар Ђуришић, Александра Вучинић, Џенан Кајевић и Нина Никчевић.
7. Скилл Тиме је апликација намијењена свима, а циљ је олакшати учење нових вјештина кроз иновативан начин учења, самих курсева као и могућност интеракције ради ефикаснијег стицања знања. Осим едукативног карактера, апликација нуди људима могућност да пронађу посао, као и начин да покажу своје потенцијале и вјештине, зараде новац, формирају сопствене бизнисе. Чланови тима: Јана Томчић, Тамара Чоловић, Весна Јовић, Емина Златанић и Мартина Свркота.
8. Освојиврхове.ме представља апликацију која омогућава развитак планинарског туризма, тако што би корисници могли да освајају медаље и сличне награде извршавајући изазове (планинарске стазе) који су регистровани на њој. Осим рјешавања индивидуалних потреба појединаца у друштву ова апликација промовише свијест о еколошкој заштити и очувању природе. Чланови тима: Петар Томовић и Ирена Кандић.
9. Паметне хранилице за кућне љубимце представљају иновативни цонцепт у ком су оне аутоматизоване у свом раду, а помоћу којих власници могу да остављају своје љубимце код куће без бриге ко ће их и када нахранити. Неки од проблема са којима се власници кућних љубимаца суочавају је недостатак практичног начина храњења љубимаца када нису присутни или када имају нередовне распореде. Чланови тима: Марко Шћепановић и Алекса Човић.
10. Биотех-мицропропагатион је будућа млада компанија која се бави садњом тј. умножавањем безвирусног садног материјала. Чланови тима: Елма Цецуњанин, Анђелина Лазовић, Менсура Љешнанин и Ермина Кандић.
На церемонији додјеле награда 30. септембра, у Тхе Цхеди Луштица Баy хотелу биће проглашене најбоље три (3) идеје од стране стручног жирија, који ће чинити представници академске и бизнис заједнице, професионалаца и ескперата из различитих области. Побједнички тимови ће добити менторску подршку за реализацију идеје, бесповратни почетни капитал у износу од по 1.500 еура. Поред тога, освајају и путовање на међународни СИА самит који се ове године одржава у Новом Саду. На завршном догађају у Тивту биће проглашени и резултати гласања онлине заједнице, а тим који буде имао највећи број гласова добија прилику да заједно са својим колегама отпутује у Нови Сад и стекне додатна знања и искуства која ће им значити при реализацији њихове идеје.
О програму Социал Импацт Аwард (СИА) у Црној Гори: Социал Импацт Аwард (СИА) у Црној Гори реализује НВО Центар за омладинску едукацију, уз генерално покровитељство Ерсте Банк АД Подгорица, Министарства науке и технолошког развоја, Инвестиционо-развојног фонда Црне Горе, Фиве Групе, МТЕЛ-а и Главног града Подгорице. Поред генералних покровитеља, партнери програма су Цоца-Цола ХБЦ Црна Гора, ИДЕА, Привредна комора Црне Горе, Нерегелиа и УНДП Црна Гора. Подршку програму пружају Универзитет Црне Горе, Универзитет Доња Горица, Универзитет Медитеран и Тхе Цхеди Луштица Баy.