- Влада Црне Горе
Министарство финансија Подршка у предстојећим реформама и обавезама из ев...
Подршка у предстојећим реформама и обавезама из европске агенде Црне Горе
„Процес интеграције Црне Горе у ЕУ могуће је убрзати само удруженом посвећеношћу владиних институција и делегације Европске уније у Црној Гори“ поручено је приликом првог сусрета министра финансија Новице Вуковића и новоименованог амбасадора Европске уније у Црној Гори, Јохана Сатлера.
Састанак је био прилика да се сагледају активности које предстоје Црној Гори на европском путу, нарочито кроз призму Реформске агенде и Плана раста за Западни Балкан.
Министар Вуковић саопштио је да Влада посвећено ради да надомјести застој који је у ранијем периоду забиљежен на европском путу и да убрза интегративни процес, истовремено јачајући животни стандард и економски раст државе. Он је упознао господина Сатлера са кључним политикама које је Министарство финансија спровело у претходних десет мјесеци, акцентујући израду Фискалне стратегије за период 2024-2027. године, која подразумијева низ реформских процеса али и сет конзервативних компензаторних мјера. Министар Вуковић указао је и на важност емитовања домаћих обвезница на међународном тржишту, стицање услова за предстојеће потписивање DPL (Development Policy Loan) аранжмана са Свјетском банком, унапријеђену оцјену кредитног рејтинга али и квалитетну сарадњу са Међународним монетарним фондом и другим финансијским институцијама.
Амбасадор Сатлер указао је на важност конструктивног дијалога и интензивне сарадње са Министарством финансија, будући да оно има кључну улогу у чак 11 преговарачких поглавља, истакавши пуну посвећеност том процесу са позиције највишег представника Европске Уније у Црној Гори.
Заједнички је оцијењено колико је битна диверзификација економије Црне Горе, а министар Вуковић саопштио је да ће посебан фокус у наредном периоду бити на областима пољопривреде, енергетике и саобраћаја, подсјетивши на стимулативне мјере предвиђене Фискалном стратегијом за пословање у мање развијеним општинама Црне Горе.