- Влада Црне Горе
Министарство финансија Представљена Бијела књига Савјета страних инвестит...
Представљена Бијела књига Савјета страних инвеститора у Црној Гори: Индекс лакоће пословања за 2024. годину забиљежио благи раст
Савјет страних инвеститора у Црној Гори представио је "Бијелу књигу - Инвестициона клима у Црној Гори 2024" - годишњу публикацију у којој компаније чланице Савјета оцјењују лакоћу пословања, као и пословни и инвестициони амбијент у земљи.
Присутнима се на самом почетку обратио Тамаш Камараши, предсједник Одбора директора Савјета који је истакао важност “Бијеле књиге”.
“Бијела књига је много више од извјештаја – то је публикација која представља искуства и циљеве наших компанија чланица, али и пословне заједнице. Већ дуго времена служи као основа за креирање политика и одлука које обликују пословни амбијент Црне Горе. Ове године смо направили стратешки искорак и објављујемо Бијелу књигу у новембру. Ова промјена ће дати Влади и доносиоцима одлука више времена да анализирају препоруке. У Савјету вјерујемо да поменута измјена може послужити да се пружи бољи одговор на потребе пословне заједнице, као и да брже постигнемо резултате које очекује реални сектор”, навео је Камараши.
Истакао је задовољство што је након двије године пада MFCI индекс лакоће пословања за 2024. годину забиљежио благи раст и да износи 6,5.
“Иако је раст индекса благ, он указује на помак у рјешавању неких кључних пословних изазова. Такође, раст показује да заједнички напори, од унапређења политика до јачања сарадње јавног и приватног сектора, могу дати резултате. Међутим, морамо остати реални и искрени. Напредак је позитиван, али симболичан сигнал - да бисмо наставили путем позитивних промјена неопходно је да продубимо дијалог између Владе, страних инвеститора и шире пословне заједнице", казао је Камараши.
Он је овом приликом представио утицај чланица Савјета на економију Црне Горе.
“Заједно чинимо око 23 посто домаћег БДП-а. Наше чланице су оствариле 202.000.000 еура профита и платиле 72.000.000 еура пореза. Запошљавамо приближно 5.700 људи и у прошлој години чланице Савјета донирале око 2.000.000 за реализацију пројеката који су усмјерени на подршку локалној заједници и друштву у цјелини. Све што сте чули потврђује да су чланице Савјета одговорне компаније и покретачи развоја црногорске економије. С тим у вези, препоручљиво је да се одлуке које утичу на пословање и положај ових привредних субјеката доносе са посебном пажњом”.
Најважније ставке новог издања Бијеле књиге на догађају је презентовала Аријана Николић Вучинић, извршна директорица Савјета страних инвеститора.
“У овој години имамо 23 нове препоруке које су подијељене сходно четири области које смо препознали кроз Стратегију Савјета. У оквиру талента и људског капитала је дато шест препорука, владавина права има двије препоруке, док пореска политика и јавна управа имају четири препоруке, економски и инфраструктурни развој осам нових препорука, а транзиција ка зеленој економији три нове препоруке. Надамо се да ће надлежне институције у наредном периоду неке од ових препорука уврстити у план рад за наредну годину. Код препорука из претходног периода, за 11 препорука није покренута нити једна активност, док су код 26 препорука забиљежени одређени кораци или активности. Оно што није добар сигнал је чињеница да ниједна препорука није до краја ријешена,” навела је Николић Вучинић.
Министар финансија, Новица Вуковић је истакао да су свјесни колико су важне наведене препоруке страних инвеститора, те колико је велики изазов имати стабилне и одрживе јавне финансије што је предуслов укупне макроекономске стабилности државе.
“Министарство финансија у први план поставља захтјеве из интеграционог процеса, укључујући нарочито нови план раста и реформску агенду, а све са циљем што бржег приближавања јединственом евроспком тржишту и коначном чланству Црне Горе Европској унији. Наш главни циљ је стварања боље и просперитетније Црне Горе који ће бити остварен кроз снажан партнерски однос између јавне управе и пословне заједнице, а што ће омогућити знатно ефикасније идентификовање бизнис баријера и хитно дјеловање у правцу њихове елиминације. Задатак је Црну Гору учинити пожељним мјестом за живот, рад и инвестиције,” навео је министар.
Напоменуо је да се Министарство финансија у претходних годину дана потрудило да буде апсолутно отворено за привреду.
“Један од кључних циљева у вођењу еконосмке политике је осигуравање предвидљиве и подстицајне фискалне политике која доприноси повећању атрактивности Црне Горе као инвестиционе дестинације. У том циљу, у претходном периоду смо интензивно радили и на конципирању мјера фискалне политике усмјерених унапређењу пословног амбијента и јачању конкурентности привреде са једне и унапређењу стандарда грађана са друге стране, уз очување макроекономске и фискалне стабилности. У складу са тим опредељењем указујемо на важност мјера које су реализоване фискалном стратегијом, а којом су препознати главни циљеви пореске политике који се односе на обезбјеђивање додатних буџетских прихода, наставак усклађености пореске политике са ЕУ директивама и унапређење пословног амбијенте. Имплементацијом такве пореске реформе Црне Гора је постала држава са једним од најнижих пореских оптерећења за рад,” испричао је Вуковић.
Подсјећамо, Савјет страних инвеститора окупља 41 компанију које послују у Црној Гори. Чланице Савјета генеришу значајан проценат домаћег БДП-а и убрајају се у неке од највећих послодаваца у земљи.