- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Половина грађана вјерује да је родну равноправност...
Половина грађана вјерује да је родну равноправност немогуће постићи у потпуности
Сваки други грађанин вјерује да се жене и мушкарци толико разликују да је родну равноправност немогуц́е у потпуности постићи. Такође, половина грађана вјерује да послодавац има законско право да тражи потврду да кандидаткиња за посао није у другом стању. Три четвртине запослених у институцијама подржали би увођење квота за жене на високо рангираним руководећим позицијама у Влади.
То је показало истраживање о ставовима и перцепцијама грађана и запослених у јавној управи о родној равноправности, које је рађено на репрезентативном узорку и данас представљено на конференцији Канцеларије Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори „Равноправност у срцу управе“.
Кад су у питању ставови грађана, истраживање показује да око 60 одсто вјерује да је за добробит дјеце пожељније да мушкарац ради, а да се жена посвети породици.
Иако се у јавној управи јасно перципира родна неравноправност и дискриминација жена, двије трећине запослених сматра да се данас претјерано форсира питање родне равноправности као неприродан и неоствариви циљ, чиме се суштински не побољшава положај жена у Црној Гори. Упркос томе што жене чине тек четвртину укупног руководећег кадра у јавној управи, два од три мушкарца сматра да су оне адекватно заступљене у органима управљања, док су жене другачијег мишљења. Наиме, свака друга жена сматра да треба да их буде значајно више. Чак 60 одсто запослених у јавној управи није сигурно да ли је у њиховој институцији у посљедњих годину дана рађена родна анализа.Тамара Срзентић, министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, истакла је да су у Министарству поставили равноправност полова високо на листу приоритета.
„То је заиста један од стратешких императива нашег тима. Вјерујемо да су различитост и равноправност у инклузији од виталног значаја за успјешну организацију и да је за наш тим пресудно да одражава различитост јавности којој служимо. Циљ нам је повец́ати приступ, уклонити баријере, развити вјештине и оснажити људе који би на неки начин могли бити маргинализовани и искључени из креирања и примјене владиних политика, програма и услуга. Посвец́ени смо промовисању инклузивног окружења у којем ће се сви појединци осјец́ати слободно да се у потпуности искажу, гдје ће њихова јединственост бити цијењена и гдје ће се осјећати као дио тима“, рекла је Срзентић.
Даниела Гашпарикова, стална представница УНДП-а у Црној Гори, подсјетила је на Конференцију о женама у Пекингу, са које је прије 26 година поручено да је учешће жена у свим сферама друштва основ за достизање једнакости и развоја.
„Многи од нас би помислили да је четврт вијека довољно за достизање циљева постављених у Пекингу. Стварност је, ипак, другачија. Жене на глобалном нивоу, а самим тим и у Црној Гори, још увијек нијесу довољно заступљене на позицијама доношења одлука и на лидерским позицијама. Пут ка достизању родне равноправности је дуг и изазован и захтијева свеобухватан приступ, одговорност и заједничко дјеловање свих: институција у приватном и јавном сектору и појединаца”, рекла је Гашпарикова, поручивши да ће УНДП наставити дугогодишњи рад са партнерима на оснаживању жена у свим сферама живота и бољем креирању и спровођењу политика родне равноправности.
Херман Шпиц, шеф секције за сарадњу у Делегацији ЕУ у Црној Гори,сматра да Црна Гора треба да интензивира напоре на интегрисању родне перспективе у своје политике и реформе, укључујуц́и и сектор јавне управе.
“Укидање родне неравноправности у јавној управи важно је за текућу реформу јавне управе у Црној Гори, која је пресудна за процес интеграције Црне Горе у ЕУ. ЕУ ц́е и даље подржавати и пратити родно одговорну реформу у Црној Гори”, навео је Шпиц.
УНДП је у току претходне двије године, у сарадњи са Управом за кадрове, интензивно радио на подизању капацитета у јавној управи, те спровео акредитовани програм обуке за тренере из јавне управе, а 24 сертификата данас су уручена полазницима и полазницима тренинга.Истраживање о ставовима и перцепцијама грађана и запослених у јавној управи о родној равноправности преузмите овдје.