- Влада Црне Горе
Попис слободан и суштински, за разлику од претходн...
Попис слободан и суштински, за разлику од претходног
Поред идентитетских питања на која је стављен акценат, попис становништва је јако битан са демографског аспекта. Његовим спровођењем добићемо важне информације о броју људи, њиховој доби, полу, образовању, занимању и другим демографским карактеристикама, а прије свега о миграцијама младих људи које смо дужни сагледати и адресирати. Ови подаци нам помажу да боље разумијемо популацију и њен развој, што је кључно за планирање и доношење одлука у различитим подручјима, да пратимо промјене, прилагодимо политике и програме како би одговарали потребама људи.
Требамо истаћи да су млади важна демографска скупина која чини будућност цијелог друштва. Само они кроз своју енергију, креативност и снагу могу донијети позитивне промјене у свијету. Важно је подржавати њихове идеје и пружити им прилике за раст и развој у нашој држави. Кроз њихову младост и ентузијазам, можемо градити свијет у којем ће сви имати једнаке могућности за успјех.
Мониторинг младих је важан аспект у разумијевању њихових потреба и изазова. Само на тај начин можемо да обликујемо политике и програме који ће подржати њихов развој, образовање, запошљавање и остале аспекте њиховог живота.
Праћење младих омогућава нам да прикупимо релевантне податке о њиховом образовању, запошљавању, здрављу и другим важним подручјима. То нам помаже у доношењу одговарајућих одлука и обликовању политика и програма који ће подржати њихов развој и добробит. Кроз праћење младих, можемо идентификовати трендове, потребе и проблеме с којима се суочавају те пружити одговарајућу подршку и ресурсе.
Након пописа становништва, приступићемо изради Националне стратегије демографског развоја Црне Горе која ће представљати први и важан корак у идентификацији кључних демократских трендова и изазова са којима се супчавамо, те и да развијемо циљеве и политике које ће подржати одржив раст и развој наше земље, са посебним освртом на спровиђење популационе политике како би утицали на демографске трендове и постигли равнотежу између броја становника и ресурса ( подстицаји за повећање наталитета, едукација о планирању породице и подршка за породице са дјецом).
Ову врсту политике можемо једино спровести на основу демографских података, односно података пописа становништва, и у складу са потребама и жељама становништва.
На основу истаченог, попис становништва мора бити спроведен без страха и политичког притиска. Важно је да сви грађани имају сигурност и слободу да се изјасне и да се њихови подаци обрађују објективно и поштено. Само такав попис може да пружи тачне информације и да послужи као основа за правилно донешење одлука и планирање у друштву, што са претходним пописом није био случај.
За вријеме вишедеценијске диктатуре, грађани, а посебно запослени у институцијама, били су под константним притиском. Тадашња власт се бавила искривљивањем стварног стања и стварањем предуслова за обмањивање јавности. Сада, ситуација је другачија и попис је слободан, што отвара пут за развој Црне Горе и позитивне трендове.