Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потпредсједник Коњевић: Полиција заслужује и веће зараде и боље услове рада

Повећање зарада од 10 одсто полицијским службеницима треба да буде само почетак рада на укупном побољшању њиховог материјалног положаја, али је неопходно у наредном периоду унапређивати и услове рада, казао је потпредсједник Владе за политички систем и унутрашњу политику Рашко Коњевић у Скупштини Црне Горе.

Одговарајући на питање посланика Демократске партије социјалиста Данијела Живковића о материјалном статусу полицијских службеника због којег су први пут изашли на протесте, потпредсједник Коњевић је изразио жаљење због нараслог незадовољства али и исказао разумијевање.

Резултате од полиције треба да очекујемо, тражићемо их од њих јер су они важни за даљи напредак на плану ЕУ интеграција, али је неопходно да створимо адекватне услове за рад полицијских и службеника Министарства унутрашњих послова. Полиција ће имати моју подршку за додатно побољшање статуса и плата до нивоа до којег је то урађено за секторе просвјете и здравства, рекао је потпредсједник.

Коментаришући то што је, као посљедица одлуке претходне владине структуре, полицајцима смањена плата од 40 до 100 еура, Коњевић је афирмисао поступање министра унутрашњих послова Филипа Аџића и његовог тима који су од првог дана мандата били у директној комуникацији са представницима Синдиката Управе полиције.

Међутим, како рјешење није било на видику, а полицијски службеници почели исказивати незадовољство на улици, посредовао сам у дијалогу са позиције ресорног потпредсједника Владе како бисмо, заједно са колегама из Министарства финансија нашли брзо а законито рјешење, које у кратком року може да надомјести поменуто смањење плата, казао је потпредсједник Коњевић. 

Резултат тих разговора је Одлука о измјени Одлуке о додатку на основну зараду за обављање послова на одређеном радном мјесту, коју је Влада усвојила, а по којој је свим полицијским службеницима зарада увећана за 10%. Наредно увећање зараде требало би да се оствари кроз измјене Уредбе о групама послова и коефицијентима за зараде полицијских службеника, а која би ступила на снагу од 1. јануара 2023. године, а сва остала питања, која треба да доведу до побољшања материјалног статуса полицијских службеника треба да буду ријешена кроз колективни уговор, на којем се већ ради.

Констатовао је да су просјечне плате полицијских службеника далеко испод тежине посла и резултата које од њих очекују држава и грађани, потпредсједник Коњевић је подсјетио да је полицији плата посљедњи пут повећана 2016. године за разлику од просвјете и здравства код којих су у претходном периоду била два повећања зарада.

Питање је због чега повишица није било за полицијске службенике, ако је буџет Министарства у претходним годинама растао и сада је за 30-ак милиона већи него 2016, а расходи у једном дијелу мањи јер су послови који су се односили на државну управу и локалну самоуправу измјештени прије скоро шест година у посебно министарство, казао је потпредсједник Коњевић.

Он се осврнуо и на услове рада полицијских службеника који су из године у годину све лошији: „Не прате се трендови нити се улаже довољно. А понављам, буџет Министарства је значајно растао”.

Униформе и остала опрема за полицију озбиљније није занављана од 2016. године, па су полицијски службеници принуђени да користе оне којима је за поједине дјелове истекао рок. Црна Гора је, подсјетио је потпредсједник, једина држава региона а и шире која нема стационарне радарске ситеме за контролу саобраћаја, а идеји пројекат је урађен још 2015 године.

Такође, тешко је заборавити понижење од прошле године када је полиција у патроле могла само пјешке јер није било ни аута ни горива, захваљујући несналажењу, да не кажем лошој намјери претходне Владе, казао је потпредсједник напомињући да се то све дешавало у сред љетње туристичке сезоне.

СДТ да испита дјеловање неких државних секретара

Он је рекао и да претходни менаџмент није на адекватан начин припремио, а Управа за некретнине спровела тендер за занављање аутомобила путем лизинга па је исти поништен и мораће нови да се расписује.

А имали су тендерску документацију која је успјешно окончана у поступцима 2015. и 2018. године. Али поједини високи државни секретари који су се хвалисали како ће открити незаконитости и коруптивне радње у претходним тендерским поступцима сада су изгледа дописивали услове и предуслове и процедуре учинили незаконтим па су исте поништене. Позивам СДТ да се позабави овим питањем и да испита дјеловање неких државних секретара и њихове активности које могу указивати на коруптивне радње И због поништења расписаног тендера од стране државне комисије, рекао је потпредсједник.  

На крају, али не мање важно – подршку полицијским службеницима у раду потребно је дати и кроз адекватна законска рјешења која ће им дати неопходна овлашћења и отклонити препреке које имају у свакодневном раду.

Посебно важно питање које утиче на задовољство полицијских службеника јесте и њихова заштита у ситуацијама кад су они ометани или спријечени у вршењу својих послова. Надам се да је лоша судска пракса, која је за нападе на полицијске службенике изрицала најчешће условне осуде, промијењена те да полицајци добијају сада адекватну заштиту од државе, закључио је потпредсједник Коњевић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?