- Влада Црне Горе
Потпредсједник Копривица са представницима ЕУ: Сто...
Потпредсједник Копривица са представницима ЕУ: Стојимо заједно на путу убрзања европских интеграција Црне Горе
Европска унија жели да види спровођење реформи, нарочито у области владавине права, које ће убрзати приступање Црне Горе ЕУ и спремна је да у том процесу обезбиједи значајну политичку, финансијску и експертску подршку, саопштили су амбасадорка ЕУ у Црној Гори Оана Кристина Попа и шеф Јединице за Црну Гору и Србију у Генералном директорату за проширење Европске комисије Мајкл Милер на данашњем састанку са потпредсједником Владе Момом Копривицом. Састанку је присуствовао и шеф јединице у Генералном директорату за правосуђе Европске комисије Бруно Генцарели.
Потпредсједник Копривица је казао да га радују и охрабрују ријечи са данашњег састанака кога види као шансу за убрзање европских интеграција Црне Горе.
Ваше препоруке су драгоцјене смјернице у будућем дјеловању, јер је нашој Влади, основни циљ спровђење институционалних и економских реформи како би земља била оспособљена да приступи ЕУ. То је приоритет и спољне и унутрашње политике Црне Горе, поручио је Копривица.
Када је ријеч о владавини права, наставља Копривица, кључни приоритети 44. Владе су рјешавање в. д. стања у правосуђу, односно именовање преосталих недостајућих функција у врху правосуђа, од избора седмог судије Уставног суда, избора три члана Судског савјета и можда и најзначајнијег, а то је избор ВДТ-а у пуном капацитету, због дужине трајања вд стања, важности реформи и ограниченог функционисања Тужилачког савјета због тог вд стања.
Дајемо снажан допринос дијалогу о финализацији поменутих правосудних именовања и на добром смо путу рјешавања тог питања. Увјерен сам да ће сва именовања у правосуђу, која су на чекању, бити извршена до краја године, казао је Копривица.
„Један од првих корака које је мој Кабинет предузео јесте доношење одлуке о Оснивању савјета за владавину права коју ће чинити челници Владе, судства и тужилаштва, АСК-а, цивилни сектор…, а чији ће задатак бити праћење реализације обавеза из поглавља 23. и 24., као и стратешко планирање дјеловања институција на том плану. У плану је и оснивање Националног савјета за антикорупцију, који ће такође укључивати челнике свих институција које се боре против корупције, како би се координираним дјеловањем бавили израдом Стратегије за антикорупцију, и правним и другим пројектима од значаја за превенцију корупције”, казао је Копривица.