Потпредсједник Копривица учествовао на округлом столу „Двије деценије примјене Кривичног законика Црне Горе – Да ли је Црној Гори потребна реформа кривичног законодавства“

Потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију мр Момо Копривица учествовао је на округлом столу у организацији Црногорске академије наука и умјетности под називом „Двије деценије примјене Кривичног законика Црне Горе – Да ли је Црној Гори потребна реформа кривичног законодавства“. Том приликом Копривица је указао на континуирана унапређења кривичног законодавства које су Влада и министарство правде предузимали, прије свега кроз усаглашавање законика са међународним стандардима и увођење нових кривичних дјела од значаја за борбу против корупције, као што су злоупотреба у вези са јавном набавком, примање и давање мита у поступку стечаја, злоупотреба у поступку приватизације, као и превара у обављању привредне дјелатности.

Реформи кривичног законодавства, како је истакао Копривица, треба приступати на темељу суштинског сагледавања и системског и стручно усмјереног промишљања, како института из општег дијела, тако и у погледу прописивања кривичних дјела и дефинисања запријећених казни. У нашем правном поретку данас, како сматра Копривица, више значаја треба придати подизању вјероватноће примјене санкција, неголи самој висини санкција, посебно стога што су у дужем периоду евидентни проблеми са независношћу судских органа, недостатком ресурса, кадра, довољно ефикасне обуке и слично. У очима потенцијалних преступника већи ефекат превенције, односно већу вриједност очекиване казне, остварује што изгледнија примјена казне, него што то чини њена прописана висина.

Potpredsjednik Koprivica učestvovao na okruglom stolu „Dvije decenije primjene Krivičnog zakonika Crne Gore – Da li je Crnoj Gori potrebna reforma krivičnog zakonodavstva“

Ни у ком случају кривично законодавство се не може посматрати као једино средство за спречавање друштвено опасног понашања нити као једини начин да се сачувају друштвене вриједности. Такође, кривично законодавство не може бити замјена за бројне механизме социјалне контроле које једно демократско и зрело друштво има, прије свега у области образовања, социјалне политике, антикорупције и других грана права.

Иако Кривични законик има добре основе и стандарде за спровођење функције кривичног права, његову примјену прате значајни проблеми. Стога је неопходно унапређење појединих норми, побољшање ефикасности правосудног система, осигурање боље заштите жртава, јачање превенције и рехабилитације малољетника, реформа одговорности правних лица за кривична дјела, као и да се обезбиједи већа ефикасност у борби против организованог криминала и корупције. У том смислу је нарочито важно, како је нагласио Копривица, да се преиспитају одређени институти кривично-процесног законодавства и да се дефинишу ефикасне мјере за спречавање злоупотреба у кривичном поступку, а које и познаје упоредно право, за случај ометања доказивања, континуираног нарушавања реда и вршења злупотребе права у циљу одуговлачења поступка. Свакако да све реформске мјере требају бити пажљиво анализиране и стручно и упоредно-правно засноване.

Потпредсједник Копривица је у своје и у име Владе Црне Горе поздравио овај вид активности ЦАНУ, као изузетно важан прилог стручном и критичком сагледавању основних решења и праваца реформе правног система.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?