- Влада Црне Горе
Завод за школство Предности интеркултуралног и холистичког приступа ...
Предности интеркултуралног и холистичког приступа образовању за одрживи развој
Семинар „Предности интеркултуралног и холистичког приступа образовању за одрживи развој“ одржан је 19. априла на Унивезитету Малте, у организацији Мреже за глобално образовање Савјета Европе - Центра Сјевер – Југ.
Семинар је реализован кроз три панел сесије. На првој панел сесији „Образовање за одрживи развој - како побољшати компетенције и вјештине наставника и ученика кроз интеркултурални приступ образовању“ говорила је Невена Чабрило, савјетница у Заводу за школство.
Овогодишњи семинар је пружио могућност доносиоцима одлука, практичарима и стручњацима у образовању да кроз интерактивне размјене идентификују како побољшати интеркултурално учење у образовању о одрживом развоју и начинима учења и подучавања за одрживи развој.
Циљ је подстицање дијалога, сарадње, учења међу колегама и колективног ангажмана на свим нивоима друштва, дијелећи примјере и најбоље праксе које произилазе из јединствених културних перспектива из Европе, Блиског Истока и Сјеверне Африке. То значи јачање везе између образовања за одрживи развој, заштите људских права и глобалног образовања.
Резултати семинара допринијеће дизајну Центра Сјевер-Југ за дугорочни образовни курс о "Глобалном образовању и одрживом развоју" и развијању програма обуке о "Глобалном образовању и климатским промјенама".
Препоруке семинара, које укључују релевантне перспективе из Мреже за глобално образовање Савјета Европе - Центра Сјевер – југ, такође ће допринијети унапређивању рада новоформиране Радне групе Савјета Европе о "Образовању за одрживи развој и Референтном оквиру компетенција за демократску културу".
Годишњи састанак Мреже за глобално образовање Савјета Европе - Центра Сјевер – Југ, одржан је на Малти 17. и 18. априла 2024. године.
Циљеви састанка су били:
- Евалуација „Недеље глобалног образовања - ГЕW 2023 и организације Недеље за глобално образовање ГЕW 2024,
- Размјена искуства и дијељење примјера најбоље праксе на националном нивоу и
- Подизање свијести Националних координатора о значају учешћа у другим планираним активностима иЛЕГЕНД ИИИ.
Током радионица разматрана су питања која се односе на укључивање држава чланица ЕУ, кандидата и потенцијалних кандидатских земаља (посебно младих) у очување одрживог развоја и суочавање са глобалним изазовима и неједнакостима на локалном и глобалном нивоу.
Годишњи састанак Мреже за глобално образовање пружио је прилику за упознавање са локалним активностима кроз посјету различитим малтешким иницијативама из цивилног друштва и институцијама које раде на образовању за одрживи развој кроз глобалну перспективу, уз подршку малтешких националних координатора.
Национални координатори Мреже за глобално образовање посјетили су и Парламент Малте, гдје су имали прилику да се упознају са радом Еко школа.
На оба догађаја присуствовале су националне координаторке Црне Горе Милена Рогановић, Министарство просвјете, науке и иновација, Невена Чабрило, Завод за школство и Ајша Ђечевић, Форум МНЕ.