Представљен Нацрт Стратегије за реформу образовања (2025–2035)

Објављено: 16.12.2024. 09:39 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

Министарство просвјете, науке и иновација и Представништво УНИЦЕФ-а у Црној Гори представили нацрт Стратегије за реформу образовања (2025–2035)

Министарство просвјете, науке и иновација и Представништво УНИЦЕФ-а у Црној Гори, уз подршку Делегације Европске уније, организовали су представљање нацрта Стратегије за реформу образовања (2025–2035), кључног документа који дефинише правце развоја образовног система Црне Горе за наредних десет година. Догађај је одржан у Научно-технолошком парку у Подгорици.

Говорници на догађају били су министарка просвјете, науке и иновација, проф. др Анђела Јакшић-Стојановић, Лиселотте Исакссон, замјеница шефа Сектора за сарадњу Делегације Европске уније у Црној Гори, и Микеле Сервадеи, шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори. Нацрт Стратегије за реформу образовања представила је Марија Гошовић, генерална директорица Директората за гимназијско и стручно образовање у Министарству просвјете, науке и иновација.

Представљање стратегије окупило је представнике амбасада, државног сектора, међународних организација, невладиног сектора, академске заједнице, родитеља и наставника, који су заједно дискутовали о приоритетима и изазовима реформе образовања.

unicef

Ова стратегија обухвата кључне правце развоја образовног система, укључујући равномјерну доступност образовања, смањење социјалних и регионалних разлика, те оспособљавање дјеце и младих за живот у савременом друштву кроз развој релевантних вјештина и компетенција.

Стратегија за реформу образовања обухвата четири кључна стратешка циља:

Стратешки циљ 1: Образовни систем пружа висококвалитетно, доступно и правично образовање које подстиче цјеловит развој све дјеце и адолесцената и отпоран је на изазове и ризике.

Стратешки циљ 2: Сви запослени у васпитно-образовним установама једнако и у пуној мјери подржавају квалитет и правичност образовања, развијају све кључне компетенције и вјештине ученика и имају позитивне ставове и висока очекивања у односу на сву дјецу и младе.

Стратешки циљ 3: Унапређење квалитета и правичности у систему образовања путем побољшаног управљања и финансирања, с нагласком на употребу доказа и учешће у процесу доношења одлука.

Стратешки циљ 4: Образовна инфраструктура и наставна средства подржавају савремене методе и технике рада и обезбјеђују висококвалитетан, доступан и инклузиван амбијент за реализацију наставне праксе.

Министарка просвјете, науке и иновација, проф. др Анђела Јакшић-Стојановић, нагласила је значај оваквих иницијатива за будући развој земље: "Ова стратегија је обећање да ћемо сваком дјетету омогућити квалитетно, праведно и инклузивно образовање које га припрема за живот. Наш циљ је да осигурамо да свако дијете у Црној Гори има приступ образовању које га припрема за изазове савременог свијета, кроз стицање релевантних знања и вјештина. Посебну пажњу посветићемо оснаживању наставника и васпитача, како би пружили адекватну подршку дјеци из осјетљивих група и њиховим породицама, стварајући инклузивно и подстицајно школско окружење. На тај начин радимо на превенцији раног напуштања школе и омогућавамо дјеци да остваре свој пуни потенцијал“.

Лиселотте Исаксон, замјеница шефа Сектора за сарадњу Делегације Европске уније у Црној Гори истакла је: „Ова стратегија је од суштинског значаја,  не само за Владу, већ и за сваког ученика, наставника, родитеља и грађанина који ће бити директно погођени овом реформом. Задовољни смо што су ресурси ЕУ омогућили спровођење интензивног процеса консултација, током којих се чуо глас сваког релевантног актера. Међутим, колико год консултације биле важне, имплементација је оно што ће на крају одредити успјех стратегије. Зато сада треба осигурати њену ефикасну и одрживу реализацију, уз мјерљиве резултате, а први корак је доношење Акционог плана.“ 

“Стратегија се темељи на кључним препорукама Анализе сектора образовања и у складу је с националним и међународним стратешким оквирима и стандардима. Што је још важније, ова стратегија у потпуности укључује препоруке оних којих се највише тиче: дјеце и адолесцената, њихових родитеља и старатеља и наставника, јер они најбоље знају с којим се изазовима суочавају, као и који су најбољи начини да се они ријеше. Сада је тренутак када имамо прилику да  инвестирамо у дјецу од њиховог раног развоја до адолесценције, и ту прилику морамо искористити. Улагање у људски капитал Црне Горе кључно је  за приступање ЕУ и истовремено је и пут развоја за цијелу земљу“, поручио је Микеле Сервадеи, шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори, на данашњој презентацији нацрта нове, десетогодишње стратегије реформе образовног система.

Циљ догађаја био је да се покрене конструктивна дискусија са кључним актерима у образовном сектору и да се пружи прилика за размјену мишљења која ће унаприједити финалну верзију Стратегије. Учесници су изнијели бројне приједлоге и сугестије које ће бити узете у обзир у процесу финализације.

Министарство просвјете, науке и иновација и Представништво УНИЦЕФ-а у Црној Гори захвалили су свим присутнима на учешћу и подршци, те позвали ширу јавност да се укључи у јавну расправу о стратегији, која ће обликовати образовни систем Црне Горе у наредних десет година.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?