Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљен нови софтвер за прикупљање података у оквиру ФАДН система

Успјешно руковођење и побољшање одрживости пољопривредне производње

У склопу представљања новог софтвера за прикупљање ФАДН података, данас је у Подгорици почела дводневна обука за коришћење новог софтвера за прикупљање података и обука за ФАДН процес прикупљања података.

Захваљујући отвореном партнерству Уједињених нација, ФАО као њеној организацији која води бригу о пољопривреди, данас смо у прилици да започнемо коришћење новог софтвера за прикупљање података у оквиру ФАДН система.

ФАДН систем у Европској унији заснива се на концепту установљеном још 1965. године и представља главни инструмент за евалуацију ефеката Заједничке пољопривредне политике Европске уније. Тренутно се у систему ЕУ налази око 80.000 пољопривредних газдинстава, која представљају популацију од око 5.000.000 газдинстава.

Овај систем омогућава праћење пословних промјена на пољопривредним газдинствима током године, што пољопривредним произвођачима омогућава да успјешније руководе својим пословањем, а креаторима пољопривредне политике пружа могућност да оцијене ефекте спроведених мјера.

Predstavljen novi softver za prikupljanje podataka u okviru FADN  sistema

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Александар Стијовић је током обраћања истакао значај ФАДН система, који како је указао, за Црну Гору не представља само сакупљање података из области пољопривреде, нити само један од захтјева Европске уније, већ основу за доношење националних пољопривредних политика на онсову тих података, што до сада није била пракса.

„Потребни су нам документи који дају преглед стања пољопривредног сектора, укључујући улогу пољопривреде у домаћој привреди, као и преглед стања са најважнијим економским показатељима, структурне и производне карактеристике сектора, кретање цијена пољопривредних производа и индикатори спољне трговине. Ови подаци промовишу транспарентност у пољопривреди и појачавају међународну преговарачку позицију Црне Горе“ казао је Стијовић, истакавши да се њиме такође прикупљају подаци о активностима газдинства које нијесу везане за пољопривредну производњу као што су туризам, шумарство, пружање услуга механизацијом, а за те активности држава има посебну бригу. Министар Стијовић је исказао захвалност програму УН ФАО на континуираној подршци и доприносу развоју пољопривредног сектора у Црној Гори.

Захваљујући оваквом систему за праћење одређених економских показатеља, подаци који ће се пратити на пољопривредним газдинствима биће једнако упоредиви са пољопривредним газдинствима како у региону, тако и у Европи. Методологија која се примјењује у ФАДН систему тежи да обезбиједи репрезентативне податке на основу три димензије: географског положаја, економске величине и типа пољопривредне производње. Подаци који се прикупљају обухватају: физичке и структурне податке локација, површине под појединим културама, број грла стоке, радна снага, као и економске и финансијске податке, вриједност производње, продаја, куповина, имовина, трошкови, приходи, субвенције и сл.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?