- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Представљен први јавни позив из ИПАРД III програма...
Представљен први јавни позив из ИПАРД III програма током дана отворених врата
Након исказаног великог интересовања на презентацијама у готово свим црногорским општинама пред 800 потенцијално заинтересованих корисника, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде данас је у Подгорици, поводом дана отворених врата, организовало консултативну радионицу о детаљима првог Јавног позива из ИПАРД III програма за Мјеру 7: Диверзификација газдинстава и развој пословања, односно подмјере 7.1 Подршка инвестицијама за развој руралног туризма. Потенцијални апликанти су имали прилику да на оперативном нивоу добију више информација о припреми и подношењу захтјева на овај јавни позив који ће бити расписан почетком марта 2024. године.
Присутни су упознати са условима на право за добијање средстава подршке и из осталих мјера ИПАРД III програма, као и временског оквира на основу плана објаве ИПАРД III јавних позива за 2024. годину, који је презентован овом приликом.
Радионицом у Подгорици озваничен је почетак дана отворених врата, који ће се наставити на радном нивоу у просторијама Министарства односно Директоратима ресорно надређеним за спровођење ИПАРД III програма, тако да сви потенцијални апликанти имају прилику да прије званичне предаје документације у директној комуникацији са запосленима добију додатне информације, а све са циљем како би избјегли накнадне допуне документације и скратили временски период до одобравања средстава подршке.
Подмјера 7.1. која је завриједила интересовање шире јавности намијењена је инвестицијама које се односе на изградњу комплементарних угоститељских објеката, изградњу кућа, сеоског домаћинства, туристичких апартмана, туристичких апартманских блокова, гостиона, хостела, етно села, одмаралишта, планинарских домова и др. Ове инвестиције за развој руралног туризма могу износити од 10.000 до 200.000 ЕУР, а корисници подршке морају до дана коначне исплате бити власници комплементарних угоститељских објеката.
Представници министарства су подсјетили присутне на сву потребну документацију која је неопходна како би потенцијални корисник мјера, односно ИПАРД средстава могао да искористи и уопште уђе у процес одобравања пројекта. Поред опште документације као што су докази о праву својине над земљом, образца Захтјева за додјелу подршке и уписа у Регистар пољопривредних газдинстава, потенцијални корисник је обавезан да достави и специфичну документацију, као што је бизнис план, доказ да ли је за планирану инвестицију потребно спровести поступак процјене утицаја на животну средину и др.
На самом крају је наглашено да захваљујући томе што су износ средстава и форма подршке слични као и у претходном програмском раздобљу, потенцијални корисници треба да имају за праксу дугорочно планирање у циљу да максимално искористе доступну подршку ЕУ фондова и унаприједе конкурентност до нивоа неопходног за успешно тржишно пословање