- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Представници министарства учествовали на стручно-н...
Представници министарства учествовали на стручно-научној конференцији под називом "Основни ресурси Општине Колашин"
Државни секретар при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Небојша Величковић и Катарина Бурзановић директорица Директората за рибарство учествовали су данас на стручно-научној конференцији под називом "Основни ресурси Општине Колашин", која је организована у Колашину 30. октобра у хотелу "Бианца Ресорт & Спа".
Државни секретар Величковић је у уводном излагању истакао да Министарство пољопривреде препознаје потенцијале Општине Колашин када су у питању ресурси за развој пољопривреде, шумарства и руралног развоја, а посебно руралног туризма.
У регистру пољопривредних газдинстава које води Министарство тренутно има евидентирано 302 пољопривредна газдинства са територије ове Општине. Уколико узмемо у обзир пољопривредне површине, климатске факторе, али и расположиве водне ресурсе у Колашину, можемо рећи да бројка од 300 газдинстава јасно показује да су ови ресурси још увјек недовољно искоришћени. Политика развоја и мјере подршке које спроводи Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде имају за циљ оснаживање сектора пољопривреде кроз одрживи развој и јачање конкурентности пољопривредних произвођача. Политика се спроводи на нивоу цијеле Црне Горе, укључујући све општине, те свакако и општину Колашин. Оснаживањем индивидуалних произвођача, њихових удружења, те улагањем у инфраструктуру неопходну за развој пољопривреде на општинском нивоу, јача се сектор на нивоу државе. Стога ће се тежити да се сваке године кроз национална, те средства из европских фондова опредјелјује значајна финансијска подршка намијењена свим актерима, носиоцима аграрног сектора, од индивидуалних произвођача, удружења до самих општина.
"Преко 50 мјера подршке ове године било је доступно пољопривредним произвођачима, покривши тако све секторе пољопривредне производње. Посебан акценат се ставља на стратешке гране производње, те на производе са ознаком квалитета, као што су органски производи, те производи заштићени неком од ознака поријекла. Управо увођење шема квалитета је једна од најзначајнијих мјера када су пољопривредници из Колашина у питању. Ријеч је о заштити колашинског листаног сира, који по својој репутацији спада у најкарактерестичније сиреве Црне Горе, а познат је и ван њених граница.", истакао је секретар Величковић.
Катарина Бурзановић директорица Директората за рибарство поздравила је све присутне и позвала на отворену сарадњу са свим релевантним општинским субјектима. Истакла је спремност за изналажење проблема управљања колашинским водама које су када је рибљи фонд у питању нажалост у последњим годинама девастиране. Такође, је истакла да су воде огроман природни ресурс за рибљи фонд који ће у наредним годинама уз подршку Директората бити обновљен кроз мјере подршке порубљавања .
"Црна Гора има велику шансу за развој риболобног туризма и спремност и у том дијелу подршке. Стратегијом рибарства је и у предходном периоду Колашин препознат као подручје погодно за развој аквакултуре због великог богатства рјечних токова погодних за узгој калифорнијске пастрмке, док ће се новом стратегијом оснажити подршка и покренути развој поменуте дјелатности", истакла је директорица Бурзановић.