Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Предствници министарства у посјети општини Бар

Објављено: 17.05.2023. 12:15 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Национални координатор за праћење спровеђења Стратегије социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори 2021 – 2025, Сокољ Беганај са сарадницом из Министарства људских и мањинских права Татјаном Филиповић, представницом Заштитника људски права и слобода Миленом Крсмановић и представницом Министарства рада и социјалног старања Будимирком Ђукановић, посјетили су Општину Бар поводом проналажења рјешења везано за рјешавање стамбеног питања за двије ромске породице Лендите и Наима Бисљими који тренутно живе у дворишту бившег дјечијег одмаралишта у Сутоморе.

На састанку из Општине Бар присуствовао је пресједник Општине Душан Раичевић, подпресједница Тања Спичановић и њихови сарадници Јово Воиновић, Светлана Гачевић и Насер Краја. 

Важно је напоменути да се Министарство људских и мањинских права 28. марта, 2023. године обратило Министарству рада и социјалног старања и Општини Бар са захтјевом, којим је  тражено да у складу са законским могућностима помогну у рјешавању проблема смјештаја двије ромских породица Бисљими, које су биле смјештене у двориште бившег дјечијег одмаралишта у Сутомору.

Такође, исти захтјев је Министарство људских и мањинских права доставило и Главном Граду Подгорица од којег је дана 07.04.2023. године стигао одговор да Главни град Подгорица није надлежан за поступање у рјешавању овог проблема, јер се ради о становницима Општине Бар.

У међувремену 25. 04. 2023 године у министарство је стигао одговор од Општине Бар, пресједника Душана Раичевића у коме се наводи: да је ситуација ескалирала у другом правцу, јер је дошло  до пожара њихових објеката, тако да су ромске породице сада остале без смјештаја. У међувремену ове двије ромске породице су морале да импровизују тренутни смјештај у истом дворишту бившег дјечијег одмаралишта у Сутоморе од уронулих објеката који су били у истом дворишту како би имала принудни смјештај за живот.

Министарство људских и мањинских права раније наведене институције обавјестила о угроженим ромским породицама у наведеним објектима и предочили  проблем у којој су  биле  смјештене наведене породице у дворишту бившег дјечијег одмаралишта у Сутомору, који су могли и трагично завршити.

На сатанку су размотрене могућности налажења системског рјешења како би се рјешио смјештај наведених породица.

На крају доњети су и сљедећи закључци са овог састанка:

  • Да Општина Бар као ад хоц рјешење привременог карактера види једино у додјели једнократне новчане помоћи у износу од 960. еура која може подјелити тек након два мјесеца после парламентарних избора.
  • Представница Министарства рада и социјалног старања Будимирка Ђукановић је предложила Општини Бар изградњу два монтажних објекта у сарадњи са  Међународном  организацијом ХЕЛП, за које они имају обезбјеђена  средства, док би Општина Бар требала да обезбједи плац на којем би се изградили објекти. Пресједник Општине Душан Раичевић се сложио са оваквом одлуком, али је напоменуо да је веома тешко добити сагласност од Владе Црне Горе за коришћење таквог плаца и да заједнички реагујемо код Владе Црне Горе.
  • Представница Министарства рада и социјалног старања Будимирка Ђукановић ,  је такође обавјестила присутне и предложила да се закаже састанак са Генералним секретаријатом Владе Црне Горе и да се исти упознају са уштедама која је Црна Гора имала током имплементације ИПА пројеката везано за Регионални стамбени пројекат на Конику од два ипо милиона еура, како би Влада Црне Горе затражила од донатора коришћење тих уштеда да се покрене нови стамбени пројекат за Општину Бар. Том приликом би Општина Бар била у могућности да партиципира са плацем у обезбеђивању  инфраструктуре, водом и струјом и обезбједе пројектну документацију за исти.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?