- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Прихватањем Нове методологије, Црна Гора потврдила...
Прихватањем Нове методологије, Црна Гора потврдила да је кредибилан и поуздан партнер ЕУ
„Црна Гора је маја 2020. прихватила ревидирану методологију преговарања, као израз јасне опредијељености да Западни Балкан буде дио европске будућности, и превасходно као политичку иницијативу која се уклапа у постојећи преговарачки оквир између Црне Горе и ЕУ, а која процес треба да учини кредиблнијим и опипљивијим, пружи подршку снажнијој политичкој димензији и афирмисању политике проширења. На тај начин, Црна Гора је потврдила да је кредибилан и поуздан партнер Унији и да жели да овај подстицај искористи на најбољи могући начин, кроз дефинисање конкретних програма ране интеграције, снажније кориштење претприступних фондова и унапређење система за пуно спровођење правне тековине ЕУ“, казала је замјеница главне преговарачице Црне Горе с ЕУ, Драгана Марковић.
Она је данас учествовала на онлине регионалној радионици на тему Нове методологије приступања ЕУ коју је организовало Њемачко друштво за међународну сарадњу – ГИЗ.
Марковић је подсјетила да се преговарачки процес Црне Горе, од отварања приступних преговора, јуна 2012, до данас, темељио на три кључна стуба: усклађеност са Заједничком вањском и безбједносном политиком ЕУ, реформама у владавини права и осигурању економског раста.
Она је указала да је преговарачка структура прилагођена овом новом механизму и усмјерена на пуну валоризацију Нове методологије, превасходно у погледу њених додатих вриједности и идентификовања конкретних мјера ране интеграције и прије самог чланства у ЕУ.
„То је за Црну Гору додатна вриједност приступног процеса, с обзиром да подразумијева већу укљученост земље кандидата, у својству посматрача, у рад различитих ЕУ иницијатива како на политичком, тако и на експертском нивоу. На тај начин ћемо бити у могућности да „практикујемо чланство и прије званичног чланства“ и осигурамо видљивије присуство на европком нивоу”, казала је Марковић.
У том контексту, она је истакла да искуства држава које су посљедње приступиле ЕУ можда и најјасније показују у којој мјери је благовремена и адекватна припремљеност за обавезе које произилазе из чланства важна, како приликом уласка, тако и даљег функционисања у оквиру ЕУ.
“Инсистирање на учинцима у владавини права је у потпуности усклађено с приоритетима заснованим на принципу нулте корупције и снажне борбе против корупције и организованог криминала, док је додата вриједност ревидиране методологије препозната превасходно у њеном интензивнијем политичком смјеру и чињеници да заговара јаче политичко управљање и убрзану интеграцију.
На Регионалној радионици су говорили савјетница у Сталном представништву Републике Хрватске при ЕУ, Даниела Жунец Брандт, замјеник шефа Јединице за тематску подршку владавини права, управљању и безбједности у Генералном директорату Европске комисије за сусједство и политику проширења (ДГ НЕАР), Волфганг Нозар, ранији министар евроских послова и главни преговарач Црне Горе с ЕУ, Александар Андрија Пејовић и помоћник министарке за европске интеграције Републике Србије, Мирослав Гачевић.
Осим представника Канцеларије за европске интеграције Црне Горе, на радионици су учествовали представници надлежних институција из Албаније, Босне и Херцеговине, Косова, Сјеверне Македоније и Србије.
СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ